Shpërthimi në Stamboll: Gruaja që dyshohet se vendosi bombën ishte e trajnuar si oficere speciale

Policia turke ka njoftuar se në mesin e të arrestuarve është dhe gruaja siriane, e cila ka thënë se ishte trajnuar nga militantët kurdë në Siri dhe kishte hyrë në Turqi përmes rajonit Afrin të Sirisë veriperëndimore

Gruaja siriane që dyshohet se e ka vendosur bombën në një çantë gjatë shpërthimit në Turqi

Të hënën e 14 nëntorit, Policia turke ka njoftuar se ka arrestuar 46 persona në lidhje me shpërthimin në Stamboll, i cili ndodhi të dielën.

Në grupin e personave të arrestuar është edhe gruaja siriane, Ahlam Albashir, e cila dyshohet se ka vendosur bombën.

Tutje policia njofton se gruaja siriane ka thënë se ishte trajnuar nga militantët kurdë në Siri dhe kishte hyrë në Turqi përmes rajonit Afrin të Sirisë veriperëndimore, raporton “US News”.

Ndryshe, të paktën gjashtë persona janë vrarë dhe 81 të tjerë janë plagosur nga shpërthimi në sheshin Taksim që gjendet në qendër të Stambollit. Kështu kanë deklaruar autoritetet turke të dielën e 13 nëntorit, teksa kanë bërë të ditur se sulmi ka ndodhur rreth orës 16:20 sipas kohës lokale.

Në Turqi përkohësisht u ndaluan raportimet e mediave për shpërthimin, duke mos iu lejuar transmetuesve të shfaqnin video të momentit të shpërthimit apo edhe të momenteve pasuese.

Megjithatë, pamjet në rrjetet sociale, ku shihet momenti i shpërthimit në sheshin Taksim në Stamboll, jepnin indikacione se çanta e lënë në një stol mund të ketë shkaktuar shpërthimin e bombës.

Arrestohen 21 persona të dyshuar për shpërthimin në Stamboll

 

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

FES të hënën publikon draft-statutin e Asociacionit

Fondacioni Friedrich Ebert (FES), të hënën e 30 janarit, do të prezantojë draft-statutin për “Asociacionin e Komunave në të cilat Komuniteti Serb i Kosovës...

Plagosja e nënës dhe vajzës në Fushë Kosovë – Si...

Një plagosje ndodhi të shtunën rreth orës 11:45 në rrugën ‘Besa Besë’ në Fushë Kosovë, ku nënë e bijë u plagosën nga një i...

Hetimet e para të IPK-së: Sabit Islami vdiq pasi plagosi...

Ndonëse ende nuk dihen shkaqet e plagosjes së dy grave në Fushë Kosovë, siç është raportuar gjatë shkëmbimit të zjarrit me policinë, i dyshuari...

Të fundit nga rubrika