Si t’i ndihmoni fëmijët tuaj të jenë më të pavarur dhe të vetëmjaftueshëm?

Pjesa kryesore e edukimit të fëmijëve është tu mësoni atyre të marrin vendime, të përmirësojnë gabimet, të jenë të vetëdijshëm për gjërat e duhura dhe të respektojnë tjerët

Ilustrim

Bllokimet, mësimi në distancë dhe karantina vendosën kufizime të rënda në liritë fizike të fëmijëve, duke i kufizuar mundësitë e tyre për t’i bërë të gjitha llojet e gjërave vetë jashtë shtëpisë.

Kishte mbyllje të shkollave dhe kampeve, si dhe anulime të datave të lojërave, lojërave sportive dhe festave të ditëlindjeve, lista vazhdoi dhe vazhdonte. Arritja e pavarësisë është shumë më sfiduese kur fëmijët nuk largohen kurrë nga prindërit dhe kujdestarët.

Për më tepër, shumë nga ata prindër dhe kujdestarë të rraskapitur dhe të tmerruar të cilët e dinin se duhet t’i inkurajonin fëmijët të lidhnin këpucët e tyre, të bënin drekat e tyre, të lanin rrobat e tyre ose të shkonin në dyqan për të blerë qumësht, luftuan për të gjetur kohën dhe hapësirë ​​për të investuar në mësimdhënien e detyrave të tilla. Ne menduam se si të mbijetojmë në të tashmen, jo atë që është më e mira në planin afatgjatë.

Ilustrim

Tani, ndërsa fillon një vit shkollor relativisht i kthyer në normalitet, familjet mund të kenë më shumë mundësi dhe gjerësi emocionale, për t’i ndihmuar fëmijët të bëhen më të vetëmjaftueshëm.

Një pjesë kyçe e pjekurisë është të mësosh sesi “të marrësh vendime të pavarura dhe të lundrosh vetë në situata sfiduese kur është e nevojshme”, ka thënë Karen VanAusdal, drejtoreshë e lartë e praktikës në Bashkëpunim për të mësuarin Akademik, Social dhe Emocional me bazë në Çikago.

Mësimi i një kopshti fëmijësh të vendosë rrobat e tij ose të marrë pjatën e tij në një shuplakë mund të ndihet larg nga lloji i pavarësisë që do të duhet të zotërojë në adoleshencë dhe në moshë madhore, por ka një lidhje. Ata po mësojnë t’i besojnë instinkteve të tyre dhe të merren fjalë për fjalë dhe figurativisht, me gjërat e tyre. Ata po shohin gjithashtu sesi vetëmjaftueshmëria i ndihmon ata të jenë pjesë e një komuniteti, familjar apo ndryshe.

Kur një fëmijë i lë jashtë rrobat e tij, prindërit e tyre kanë një gjë më pak për të bërë. Duke marrë ushqim në një shuplakë, ata mësojnë një aftësi të re në mënyrë që një prind të jetë në gjendje t’i kthejë ata për një pjatë sallatë frutash ose një filxhan kafe. Me fjalë të tjera, ata po kujdesen për veten dhe të tjerët. “Pavarësia gjithashtu lejon që dikush të kontribuojë me aftësitë dhe udhëheqjen e tij në zgjidhjen e problemeve, individuale dhe kolektive,” VanAusdal.

Këtu janë mënyrat për t’iu qasur inkurajimit të pavarësisë që synojnë të plotësojnë nevojat individuale të secilit fëmijë:

Kufizoni aftësitë e reja si ndërtimi i marrëdhënieve me të tjerët

Të mësuarit sesi të paketoni një çantë shpine ose të derdhni drithëra mund të llogaritet si fëmijët duke u bërë më të pavarur, por prindërit duhet t’i ndihmojnë ata të shohin se si këto veprime në dukje të vogla i lidhin me të tjerët, tha Maurice J. Elias, profesor i psikologjisë në Universitetin Rutgers.

“Ne qeniet njerëzore nuk duhej të ishim të pavarur. Është e vërtetë biologjikisht dhe është e vërtetë shoqërisht,” ka thënë ai. “Ne dëshirojmë dhe kërkojmë lidhje me njerëzit e tjerë dhe me institucionet, shtëpinë, shkollën, punën, komunitetin, fenë, që i japin jetës sonë kuptim dhe qëllim.”

Pse fëmijët po kthehen në përemra të pandërprerë

Informoni një aftësi të re në mënyrë që fëmijët të shohin se po marrin një rol më të madh në familjet dhe komunitetet e tyre. Për shembull, kush e bleu ushqimin që po përdorin për të bërë drekë? Si e bën më të lehtë rregullimin e shtratit të tyre ose pastrimin e dhomës së tyre mëngjesin për prindërit dhe kujdestarët? Nëse fëmijët tuaj shkojnë vetëm në supermarket, mos harroni t’i përgatisni ata të angazhohen dhe të ndërveprojnë me të tjerët, tha Elias. A e mbajtën derën hapur për personin pas tyre? Ata thanë të lutem dhe faleminderit?

Mësimi i aftësive të tilla ka të bëjë me mirësjelljen e përbashkët, tha Elias, por gjithashtu përgatit fëmijët për një të ardhme më të ndërvarur.

Rrit veten

Mos nxitoni për të kompensuar kohën e humbur, thonë ekspertët. Lëvizni ngadalë dhe respektoni gjendjen emocionale dhe kompetencën praktike të fëmijës. “Fëmijët kanë humbur ndjenjën e tyre të besimit,” tha Elias.

“Përpiquni t’i lini të fillojnë me diçka në të cilën do të kenë sukses, në vend që t’i hidhni në një sfidë të vështirë”.

Inkurajimi i fëmijëve që të lidhin këpucët e tyre u ofron atyre mundësinë për të zotëruar një aftësi jetësore të dobishme.

Ilustrim

Me fëmijët e vegjël, VanAusdal sugjeron të filloni me diçka aq themelore sa t’u kërkoni atyre të bëjnë zgjedhje të thjeshta. Thuaji një vogëlushi: “Këtu janë dy këpucë që mund të vishni sot. Cilën dëshironi të vishni?” Marrja e vendimeve të vogla do t’i ndihmojë ata të ndihen më të sigurt duke marrë më shumë përgjegjësi.

Kombinimi i këtyre përgjegjësive me një privilegj të ri mund t’i ndihmojë fëmijët të ndihen mirë për ndryshimet, shtoi ajo. Ndoshta ata jo vetëm që gatuajnë darkë, për shembull, por gjithashtu vendosin se çfarë ha familja.

Hap prapa

Të rriturit duhet t’u japin fëmijëve hapësirë ​​për të eksploruar pavarësinë e tyre, ka thënë VanAusdal.

Çelësi është që prindërit të ofrojnë hapësirë ​​për provat dhe gabimet e nevojshme. “Mendoni, “Këtu janë dy ose tre vende ku unë mund t’i lejoj fëmijët e mi të marrin më shumë përgjegjësi,” ka thënë ajo. “Po, do të ketë disa gabime, por përfundimisht do të shkojë më shpejt”. Kjo mund të jetë një përvojë në rritje për të gjithë të përfshirë.

Si t’i dërgoni fëmijët tuaj në kolegj me aftësitë e duhura jetësore

Të rriturit gjithashtu mund të ndjekin drejtimin e fëmijës së tyre, tha Anya Kamenetz, një reportere arsimore dhe autore e librit të ardhshëm “Viti i vjedhur: Si COVID-i ndryshoi jetën e fëmijëve dhe ku shkojmë tani”.

Gjeni mënyra që fëmijët të marrin më shumë përgjegjësi në një fushë për të cilën tashmë janë të interesuar ose që i ndihmon ata të arrijnë qëllimet e tyre. “10 vjeçarit tim i pëlqen ideja për të fituar para shtesë, kështu që ajo ngriti një stendë limonade një ditë tjetër,” tha ajo, ndërsa 5 vjeçarja e saj është “me të vërtetë e emocionuar për të gjitha datat e lojës që i humbi, dhe ky është nxitja e saj për të filluar ta mbajë dhomën e saj të pastër.”

Organizohuni

Asnjëherë mos e nënvlerësoni fuqinë e kalendarit familjar, grafikut apo rrotës së punës, tha Kamenetz. Ajo sugjeron të mbështetesh në oraret e fëmijëve për të krijuar një kalendar për përgjegjësi të reja. “Një vit i ri shkollor po fillon,” ka thënë ajo, “kështu që është një kohë e mirë për një rivendosje”.

Gjeni mënyra që fëmijët të marrin më shumë përgjegjësi duke i lënë të eksplorojnë fushat për të cilat janë të interesuar.

“Thirrni një takim familjar dhe thoni: Ja çfarë duhet të bëjmë nëpër shtëpi? Cila është pjesa juaj?”, shtoi ajo. Këto konvertime i ndihmojnë fëmijët të shohin të gjitha detyrat që ndihmojnë në funksionimin e shtëpisë.

Punët e përditshme janë më shumë se detyra arbitrare; ato janë akte ndërvarësie. Kur djemtë e mi i lënë rrobat e tyre ose pjekin diçka me ndihmën minimale, ata nuk janë thjesht krenarë për zotërimin e një detyre të re. Ata gjithashtu ndihen mirë sepse gjetën një mënyrë të re për të ndihmuar në mirëqenien kolektive të familjes.

Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Gruaja që u keqtrajtua tash është në gjendje të mirë

Zhaneta Nura, vajza e gruas e cila u maltretua fizikisht dhe psiqikisht nga një infermiere, tash është mirë dhe është qetësuar. Nura këtë e tha...

Vrasja në QKUK: Gruaja e vrarë ishte shtatzënë, u qëllua...

Gruaja shtatzënë e cila ka humbur jetën, është qëlluar me armë zjarri nga një person i cili dyshohet se është burri i saj. Kështu...

Të fundit nga rubrika