Ned Price thirrje për Kurtin e Vuçiqin: Përmbushni detyrimet sipas Dialogut të lehtësuar nga BE-ja

Kosova dhe Serbia duhet t'a vazhdojnë Dialogun në mënyrë që t'a ruajnë paqen, ka thënë zëdhënësi i Departamentit të ShBA-ve

Ned Price

Ned Pric, zëdhënës i Departamentit të Shteteve te Bashkuara të Amerikës, ka lëshuar një komunikatë ku ka kerkuar nga kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, që të përmbahen nga veprimet dhe provokimet të cilat e cenojnë paqen.

Sipas Price, SHBA-ja është e zhgënjyer nga liderët e Kosovës dhe Serbisë pasi këta të fundit, nuk kanë arritur të bien dakord për zgjidhjen e krizës aktuale në Kosovë.

“I bëjmë thirrje kryeministrit Kurti që të punojë me Përfaqësuesin e Lartë të BE-së, Josep Borrell dhe Përfaqësuesin Special të BE-së, Miroslav Lajçak, për të arritur një kompromis të drejtë”.

“Si kryeministri Kurti, ashtu edhe presidenti Vuçiq do të duhet të bëjnë lëshime për të siguruar që të mos rrezikojmë paqen e fituar me dekada me vështirësi në një rajon tashmë të brishtë”, ka shkruar Price.

“Ne i bashkohemi BE-së për t’i bërë thirrje Kosovës që të pezullojë menjëherë çdo masë të planifikuar që do të përshkallëzonte tensionet, përfshirë vendosjen e gjobave të automjeteve”, ka shtuar ai.

Price ka përfunduar duke thënë se Kosova dhe Serbia duhet t’i “përmbushin detyrimet e tyre sipas dialogut të lehtësuar nga BE dhe të angazhohen në mënyrë konstruktive për të arritur një zgjidhje të qëndrueshme”.

Shija e redaktorit

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

Më të lexuarat

Paralajmërohet largimi i flamujve kombëtarë nga Xhamia e Bellopojës, imami...

Vendosja e flamujve kombëtarë për nder të 28 Nëntorit, në xhaminë e fshatit Bellopojë, nuk po i pëlqen të gjithëve. Kështu të paktën pretendon Imami...

Kush është lojtari më i mirë në botëror deri më...

I ftuar në emisionin “Dueli Botëror”, trajneri i njohur Ismet Munishi ka treguar se cili futbollist i ka pëlqyer më së shumti deri më...

E jashtëzakonshme, Kameruni e barazon rezultatin ndaj Serbisë për 2...

Kameruni ka arritur ta barazojë rezultatin ndaj Serbisë. Gjithçka, filloi nga supergoli i Vincent Aboubakar, i është shënuar në minutën e 64-të. Aboubakar ka shënuar...

Të fundit nga rubrika