Të martën, Kurti prezanton buxhetin e vitit 2023 në Prizren

Kreu i Qeverisë së Kosovës, Albin Kurti do të prezantojë buxhetin e vitit 2023 para qytetarëve në Prizren, kështu për të vazhduar edhe me komunat e tjera në ditët në vazhdim

Albin Kurti, Kryeministër i Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti të martën e 22 nëntorit do të vizitojë parkun e inovacionit në Prizren për të marrë pjesë në konferencën për Rininë me moton “Drejt një politike kombëtare” e cila është paraparë të fillojë në orën 09:15.

Bashkë me të do të jenë edhe kryediplomatja, Donika Gërvalla-Schwarz, ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci, ministri i Financave, Hekuran Murati, ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Rozeta Hajdari si dhe ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku.

Po ashtu, gjatë ditës shefi i ekzekutivit do ta prezantojë para qytetarëve në Prizren buxhetin për vitin 2023.

“Qeveria e Republikës së Kosovës fillon takimet me qytetarë të Komunave të Kosovës për ta prezantuar Buxhetin për vitin 2023, njëherësh buxheti më i madh në histori të vendit”, thuhet në njoftimin e Zyrës së Kryeministrit.

Buxheti për vitin 2023 pati mjaft kritika nga opozita në seancën e 17 nëntorit në Kuvendin e Kosovës.

Megjithëse deputetët e kuvendit e kanë miratuar në parim projektligjin për ndarjet buxhetore për buxhetin e vitit 2023.

Në votim kanë marrë pjesë, gjithsej, 65 deputetë, nga ta 64 kanë votuar pro projektligjit, një ka qenë kundër dhe nuk ka pasur asnjë abstenim.

Partitë opozitare, të cilat gjatë ditës e kishin kundërshtuar këtë projektligj duke e kritikuar për mangësi, nuk kanë marrë pjesë në votim.

Kreu i Qeverisë së Kosovës, Albin Kurti duke shpalosur këtë projektbuxhet për vitin 2023 kishte thënë se është më i larti në historinë e Kosovës.

Ai ka bërë të ditur se buxheti i vitit 2023 do të jetë 3 miliardë e 212 milionë euro, gjersa ka shtuar, “Përveç se më i larti ndonjëherë, dyfish më i lartë se buxheti që e patëm trashëguar në vitin 2021”.

Kurti shpalos projektbuxhetin për vitin 2023: Dyfish më i lartë se buxheti që e patëm trashëguar në vitin 2021

 

 

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

Vetëvrasja e Sokol Halili, Policia tregon çfarë gjeti në vendngjarje

I dyshuari për vrasjen e 35-vjeçares shtatzënë ishte vetvrarë të premten, njoftoi Ministri i Brendshëm, Xhelal Sveçla. Raporti 24-orësh i Policisë së Kosovës ka dhënë...

Mungesa e Serbisë në Samit, Rama: Vuçiq s’ka rrugë tjetër,...

Kryeministri i i Shqipërisë, Edi Rama, në një bashkëbisedim në rrjetet sociale, ka thënë se Serbia do të marrë pjesë NË Samitin e 6...

Të fundit nga rubrika