Spotify shpall 29 shtatorin si “Dita e Shakiras”

Fansat nga Amerika Latine kanë propozuar që këngëtarja me famë botërore, Shakira, ta ketë një datë të caktuar për suksesin që ajo gëzon në karrierën e bujshme. 29 shtatori është vlerësuar nga Spotify si data e "Shakiras"

Shakira në MTV Video Music Awards të këtij viti

Pas një performance mahnitëse në MTV Video Music Awards, Shakira ka arritur me shpejtësi një tjetër sukses të jashtëzakonshëm.

Pasi fansat nga Kolumbia, Meksika, Kili, Argjentina dhe më shumë morën një hashtag me idenë e përkujtimit të Shakiras në një datë të veçantë, Spotify ka shpallur Ditën e Shakiras, një festë që do të mbahet më 29 shtator.

“Duke jehonë në disa vende të Amerikës Latine, duke përfshirë Kolumbinë, Meksikën, Kilin dhe Argjentinën, #ShakiraDeservesADay tani ka lulëzuar në një realitet të prekshëm,” lexohet në blogun “For the Record” të Spotify.

Ata shpjeguan gjithashtu se data ka një rëndësi të veçantë për Shakiran dhe fansat e saj, duke qenë 25-vjetori i publikimit të “Donde Estan Los Ladrones “, rekordi që e çoi karrierën e saj në famë në Amerikën Latine.

“Kur dëgjova për Ditën e Shakirës në Kolumbi, reagimi im fillestar ishte emocion i plotë! Më bëri një buzëqeshje në fytyrën time dhe e di që prindërit e mi do të jenë krenarë ta shohin atë”, ka theksuar Shakira.

“Roli që kanë luajtur fansat e mi në karrierën time është i pamundur të përcaktohet. Ata kanë ditur të më kuptojnë më mirë se kushdo dhe më kanë çuar këtu ku jam sot me mbështetjen e tyre të palëkundur.”

“Mënyra se si Kolumbia ka shërbyer si frymëzim për karrierën time si artiste është e pamatshme. Kolumbia është një burim i pafund frymëzimi për ngjyrat, kulturën, tingujt, tregimet, folklorin dhe ushqimin. Është një kulturë kaq e pasur dhe jam shumë mirënjohëse që jam rritur aty ku kam qenë dhe ka qenë muza ime e përjetshme”, përfundoi ajo.

Shakira do të festojë ditën e saj më 29 shtator

Më tej, në intervistën për Spotify, Shakira iu përgjigj disa pyetjeve, duke përfshirë ndjenjat e saj për të qenë një muzikante kolumbiane dhe sa ka ndryshuar industria me kalimin e viteve.

“Mendoj se sa e dominuar nga meshkujt ishte industria jonë e muzikës kur fillova, dhe jam krenare që përfaqësoj gratë që vijnë nga vendi im,” ka treguar ajo.

Sipas statistikave të Spotify, Kolumbia renditet e 9-ta në listën e vendeve që transmetojnë më shumë këngë nga Shakira, ndërsa Meksika qëndron në vendin e parë.

SHBA dhe Spanja vijnë në pozitat dy dhe tre. Aktualisht, mbi 157 milionë lista për klikim përmbajnë të paktën një këngë Shakira.

Këngët më të klikuara të Shakirës në Spotify janë:

  • Hip’s Don’t Lie (feat. Wyclef Jean) +1,355 M
  • Shantazhi (feat. Maluma) +923 M
  • Sesioni muzikor Vol. 53 me Bzrp +771 M
  • Waka Waka +733 M
  • TQG me Karol G +706 M

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika