Stadiumi Al Thumama

Dizajni i stadiumit përfaqëson gahfiya – një kapak tradicional i thurur i veshur nga burrat dhe djemtë në të gjithë Lindjen e Mesme.

Gafiya formon një shtresë themelore të veshjeve tradicionale të rajonit. Është gjithashtu një simbol i dinjitetit dhe pavarësisë.

Ndeshjet e Kupës së Botës
Stadiumi do të presë gjashtë ndeshje të fazës së grupeve së bashku me një ndeshje të raundit të 16-të dhe një çerekfinale.

21 nëntor
Grupi A: Senegal – Holandë (19:00 sipas kohës lokale)

23 nëntor
Grupi E: Spanjë – Kosta Rika (19:00 sipas kohës lokale)

25 nëntor
Grupi A: Katar – Senegal (16:00 me orën lokale)

27 nëntor
Grupi F: Belgjikë – Marok (16:00 me orën lokale)

29 nëntor
Grupi B: Iran – SHBA (22:00 me orën lokale)

1 dhjetor
Grupi F: Kanada-Marok (18:00 sipas kohës lokale)

4 dhjetor
Raundi i 16: 1D v 2C (18:00 sipas kohës lokale)

10 dhjetor
Çerekfinalja: W55 v W57 (18:00 sipas kohës lokale)

Ndeshja hapëse
Al Thumama Stadium u përurua më 22 tetor 2021 kur priti finalen e Amir Cup mes Al Sadd dhe Al Rayyan.

Si të arrini atje
Tifozët do të mund të arrijnë në vendin e ngjarjes duke përdorur metronë e Dohas dhe autobusët e transportit nga stacioni më i afërt.

Trashëgimia dhe qëndrueshmëria
Kapaciteti i turneut të stadiumit (40 mijë) do të reduktohet për të përmbushur nevojat lokale dhe për të ofruar infrastrukturë sportive cilësore për vendet në zhvillim.

Arena e mbetur prej 20 mijë vendesh do të përdoret për futboll dhe ngjarje të tjera sportive.

Një degë e një klinike sportive do të hapet në terren, si dhe një hotel butik, i cili do të zëvendësojë tribunat e sipërme të stadiumit.

Zona përreth stadiumit do të bëhet një qendër komunitare me objekte për sporte të shumta, duke përfshirë hendboll, volejboll, basketboll dhe not. Pistat për vrapim dhe çiklizëm do të përshkojnë rrugën e tyre gjithashtu rreth zonës, duke siguruar një dalje për sportistët dhe gratë e çdo brezi.

Do të krijohen gjithashtu një numër njësish të shitjes me pakicë dhe tregtare për të siguruar që zona të bëhet një qendër e gjallë ushtrimesh dhe aktivitetesh.

Stadiume tjera