Stadiumi Education City

Fasada e stadiumit përmban trekëndësha që formojnë modele gjeometrike komplekse, të ngjashme me diamantin, të cilat duket se ndryshojnë ngjyrën me lëvizjen e diellit nëpër qiell.

Ashtu si diamantet, dizajni i stadiumit përfaqëson cilësi, qëndrueshmëri dhe elasticitet – dhe do të bëhet diçka për t’u çmuar, si për kujtimet që mban, ashtu edhe për vlerën e tij të ardhshme për vendin.

Ndeshjet e Kupës së Botës
Stadiumi është caktuar të presë gjashtë ndeshje të fazës së grupeve së bashku me një ndeshje të raundit të 16-të dhe një çerekfinale.

22 nëntor
Grupi D: Danimarkë – Tunizi (16:00 me orën lokale)

24 nëntor
Grupi H: Uruguai – Republika e Koresë (16:00 sipas kohës lokale)

26 nëntor
Grupi C: Polonia – Arabia Saudite (16:00 me orën lokale)

28 nëntor
Grupi H: Republika e Koresë – Gana (16:00 me orën lokale)

30 nëntor
Grupi D: Tunizia – Franca (18:00 sipas kohës lokale)

2 dhjetor
Grupi H: Republika e Koresë – Portugalia (18:00 sipas kohës lokale)

Raundi i 6 dhjetorit
16: 1F v 2E (18:00 sipas kohës lokale)

9 dhjetor
Çerekfinalja: W53 v 54 (18:00 sipas kohës lokale)

Ndeshja hapëse
Stadiumi u përurua në qershor 2020 gjatë një ngjarjeje virtuale që u bëri homazh punonjësve të kujdesit shëndetësor të vijës së parë gjatë pandemisë së koronavirusit.

Zona tashmë përmban Education City Golf Club, e cila priti Katar Masters – një ngjarje e turneut evropian – për herë të parë në vitin 2020. Gjatë modalitetit të trashëgimisë, zona do të ketë një zonë me pakicë, qendër konferencash, strukturë shëndetësore dhe mirëqenieje dhe dy shkolla .

Si të arrini atje
Tifozët do të mund të arrijnë në vendin e ngjarjes duke përdorur Linjën e Gjelbër të Metrosë së Dohas. Stacioni Education City ndodhet vetëm 500 metra larg stadiumit.

Trashëgimia dhe qëndrueshmëria
Shtresa e sipërme modulare e stadiumit do të hiqet, me vendet që do t’i dhurohen një vendi të cilit i mungon infrastruktura sportive.

Stadiume tjera