Statuja e Budës e gjetur në Australi mund ta ndryshojë historinë

Origjina e statujës 15 centimetra, e verifikuar si autentike në emisionin Antiques Roadshow të BBC-së, mbetet një mister. A mund të ishte lënë atje nga eksploruesit kinezë të shekullit të 15-të?

Në vitin 2018, një palë filmbërës australianë po bënin vrapime me detektorë metali në Australinë Perëndimore të largët, ndërsa përgatiteshin të xhironin një dokumentar rreth eksplorimit francez të Australisë.

Filmi supozohej të shfaqte një gjueti për pajisje shkencore që besohet se ishin lënë në zonë nga ekspedita Baudin e viteve 1800-1803.

Nuk kishte asnjë gjurmë të eksplorimit të epokës së Napoleonit, por ajo që ata gjetën ishte diçka ndoshta edhe më e pazakontë.

Ishte një figurë e Budës prej bronzi 15 cm e gjatë, që peshonte pak më shumë se 1 kg dhe – sipas ekspertëve – ka të ngjarë të bëhej në Kinë qindra vjet më parë.

Gjatë viteve që nga gjetja e tyre në vitin 2018, krijuesit e filmave, Leon Deschamps dhe Shayne Thomson, kanë punuar për të zbuluar misterin se si figurina përfundoi në një rrugë në Gjirin e Shark.

Ata besojnë se Buda mund të jetë një e dhënë që mund të rishkruajë historinë, duke sugjeruar potencialisht që eksploruesit e dinastisë Ming vizituan Australinë qindra vjet më parë.

Shayne Thomson dhe Leon Deschamps thonë se kanë shpenzuar 50,000 dollarë duke u përpjekur për të gjetur origjinën e statujës që nga gjetja e saj në vitin 2018. Fotografia: FINN films

“Thesari botëror”

Me shpresën për të mësuar më shumë rreth objektit, dyshja kërkuan këshilla të ekspertëve në shfaqjen televizive britanike, Antiques Roadshow.

Në një episod që u shfaq në Mbretërinë e Bashkuar të dielën, eksperti i artit aziatik i shfaqjes, Lee Young, drejtori menaxhues i ankandeve Dore dhe Rees në Somerset, konfirmoi se figura ishte bërë gjatë dinastisë Ming të Kinës dhe e shpalli atë një “thesar botëror”.

“Le ta sqarojmë menjëherë. Po, është Ming”, tha Young. “Dhe po, është Buda e mitur. Ai u nxor jashtë në ceremoni për të festuar ditëlindjen e Budës, kjo është arsyeja pse ai portretizohet si Buda i mitur.”

Sipas Young, figura do t’i përkiste “dikujt nga disa në këmbë”.

Young tha se pjesa e dinastisë Ming do të kishte një vlerësim parashitjeje prej 3,000 deri në 5,000 £ (5,000 deri në 9,000 dollarë Australianë). Por vendndodhja që u gjet e bëri atë “historikisht tepër të rëndësishëm” dhe ai nuk do të habitej nëse çekiçi binte në 100,000 £ në një ankand të tregut të hapur “sepse ka vetëm një nga këto me atë histori”.

Ian MacLeod, një anëtar i Muzeut WA, i cili ka ekzaminuar mbi 35,000 objekte bronzi për muzetë, konfirmoi përmes analizave mikroskopike se Buda nuk ishte “pa mëdyshje një falsifikim”.

MacLeod zbuloi se Buda ishte varrosur në vendin ku u zbulua midis 100 dhe 150 vjet më parë dhe se ishte përdorur për një periudhë të konsiderueshme kohore përpara varrimit – në përputhje me atë që daton që nga periudha Ming.

Deschamps tha se Buda mund të ishte lënë pas nga flota e thesarit e dinastisë Ming e vitit 1421, e cila u dërgua nga perandori i tretë Ming në një shfaqje të fuqisë kineze. Shtatë ekspedita të përbëra nga qindra anije udhëtuan nëpër Azinë juglindore – madje duke arritur në brigjet e Afrikës – por nuk ka asnjë provë të dokumentuar që ato të arrijnë në Australi.

Shumica e historianëve thonë se nuk ka gjasa që anijet kineze të vizituan Australinë gjatë dinastisë Ming – e cila do të ishte qindra vjet përpara eksploruesve të parë evropianë në vitet 1600 – por perspektiva ka qenë megjithatë një burim magjepsjeje të qëndrueshme.

Objekti më i vjetër kinez në Australi?

Jocelyn Chey, një profesoreshë vizitore në departamentin e studimeve kineze në Universitetin e Sidneit, tha se nuk ka gjasa që flota kineze e thesarit të vizitonte zonën Gascoyne të Australisë Perëndimore , nëse do të vizitonte fare Australinë.

“Kjo nuk do të thotë sepse është 500 vjet e vjetër, se erdhi këtu 500 vjet më parë,” tha Chey.

“Pavarësisht se kur erdhi këtu, duhet të jetë objekti më i vjetër [kinez] që është zbuluar në Australi. Kjo është duke supozuar se vërtetësia e saj është konfirmuar.”

Paul Macgregor, një historian dhe kurator i ” Our Kineze Past Inc”, tha se ai besonte se dy skenarët më të mundshëm ishin se objekti mbërriti me margaritarët ose peshkatarët kinezë në vitet 1870 ose se ishte depozituar nga dikush si një mashtrim. Macgregor tha se nuk kishte asnjë provë të fortë për mbërritjen e ndonjë flote thesari të dinastisë Ming në Australi.

Ai tha se çdo dëshmi e origjinës së Budës duhet të publikohet në mënyrë që të mund të testohet nga ekspertë të tjerë.

Deschamps ende nuk ka gjetur një shtëpi për Budën. Muzeu Detar WA nuk donte ta shfaqte atë kur krijuesit e filmave ua ofruan dhe muzeu i tyre lokal i Qendrës së Zbulimit të Gjirit të Shark nuk ishte një vend i përshtatshëm për shkak të mungesës së fondeve për të siguruar dhe mbrojtur siç duhet Budën.

“Objektet e shenjta u përkasin komuniteteve për të cilat janë të shenjta”, shkroi Deschamps në një deklaratë në emër të tij dhe Thomson.

“Ne nuk e konsiderojmë veten pronarë të Budës foshnjore, por përkundrazi kujdestarë dhe kemi bërë të pamundurën për t’i treguar këtij objekti të shenjtë respektin që meriton.”

Deschamps tha se kompania filmike e çiftit ka shpenzuar të paktën 50,000 dollarë për udhëtime, kërkime laboratorike dhe intervista me shkencëtarë dhe akademikë që përpiqen të arrijnë në fund të origjinës së objektit.

“Shpresojmë që qeveria australiane të punojë me komunitetin kinez dhe kujdestarët vendas indigjenë për të bashkëfinancuar një gërmim arkeologjik në vend për të ndihmuar në hetimin e mëtejshëm të origjinës së Budës,” shkroi Deschamps.

Ai tha se ata kanë bërë përpjekje të vazhdueshme për t’u konsultuar me policinë, qeverinë lokale dhe shtetërore, Muzeun Detar WA, organizata të ndryshme kineze, arkeologë australianë dhe pleq vendas indigjenë.

 

Shija e redaktorit

Radio Dukagjini i’a qet “Pikën”

Radio Dukagjini po vjen me skemë të re programore. “Pikë”, është një ndër emisionet më të reja që do të filloj në kuadër të kësaj...

Më 30 mars në librarinë “Dukagjini” mbahet promovimi i librit...

Më 30 mars, e enjte, në orën 18:00, në librarinë “Dukagjini” do të mbahet promovimi i librit “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i...

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Të fundit nga rubrika