Sulm me koktej molotovi në ambasadën izraelite në Bukuresht

Një shtetas sirian u arrestua në Bukuresht, pasi dyshohet se sulmoi hyrjen e ambasadës izraelite me një koktej molotov, duke shkaktuar një zjarr të vogël

Foto/ APNews

Një shtetas i huaj u arrestua në kryeqytetin e Rumanisë në Bukuresht të hënën, pasi dyshohet se sulmoi hyrjen e ambasadës izraelite me një koktej molotov, duke shkaktuar një zjarr të vogël, por pa viktima.

Një burrë 34-vjeçar u kap nga oficerët e antiterrorizmit nga Shërbimi i Inteligjencës Rumune, përpara se policia të arrinte në vendngjarje, tha policia në Bukuresht, duke shtuar se i dyshuari dyshohet se u përpoq gjithashtu t’i vinte flakën vetes.

I dyshuari është raportuar se është shtetas sirian. Një zëdhënës i policisë ka deklaruar se incidenti ishte i motivuar nga ankesat personale dhe jo nga konteksti ndërkombëtar i luftës së vazhdueshme të Izraelit në Rripin e Gazës.

Ambasada izraelite konfirmoi incidentin në një deklaratë zyrtare, duke thënë se kur zyrtarët e sigurisë iu afruan të dyshuarit “ai mori një koktej molotov, e ndezi dhe e hodhi drejt derës së hyrjes në hollin e ndërtesës”, raporton AP.

Ambasadori i Izraelit në Rumani, Reuven Azar, dënoi incidentin në një deklaratë, duke thënë se “terrorizmi nuk njeh kufij” dhe duke e etiketuar të dyshuarin një “ekstremist të dhunshëm”, i cili po merret në pyetje nga policia rumune.

Foto/ APNews

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika