Sveçla për Masakrën e Reçakut: Drejtësia ndonëse është vonuar, duhet dhe do të ndodhë sa më parë

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka thënë se "Masakra e Reçakut është e vërteta e regjimit të Millosheviqit në Kosovë dhe ky është një fakt i pandryshueshëm"

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka reaguar në lidhje me 24-vjetorin e Masakrës së Reçakut.

“Masakra e Reçakut që ndodhi nga forcat ushtarako-policore të regjimit gjenocidal të Millosheviqit, në mëngjesin e 15 janarit të vitit 1999, mbetet ndër aktet më të rënda kriminale ndaj popullit tonë dhe këmbana që zgjoi ndërgjegjen e gjithë botës”, ka shkruar Sveçla.

Ministri Sveçla ka shtuar se këtë të diel, kanë kujtuar dhe nderuar “45 civilët shqiptarë të pafajshëm e të pambrojtur që u masakruan mizorisht pa dallim gjinie e moshe”.

“Ishim të nderuar që edhe këtë vit, si para 24 vitesh, në Reçak ishte edhe miku i gjithë popullit shqiptar, miku im, ambasadori William Walker. Në historinë tonë të lirisë, ambasadori Walker do të mbetet figura emblematike dhe e së vërtetës së Reçakut”, ka shtuar Sveçla.

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla

Tutje, Sveçla ka theksuar se masakra është “propaganduar nga Serbia se nuk ka ndodhur, dhe kjo pikërisht për të amnistuar e rehabilituar kriminelët që kryen këtë krim”.

“Asnjë kriminel nuk është dënuar deri më tash për këtë krim kundër njerëzimit, por kjo masakër nuk do të hiqet asnjëherë nga historia jonë. Masakra e Reçakut është e vërteta e regjimit të Millosheviqit në Kosovë dhe ky është një fakt i pandryshueshëm”, ka potencuar tutje Sveçla.

Ai ka deklaruar se “drejtësia ndonëse është vonuar, duhet dhe do të ndodhë sa më parë, për secilën jetë të marrë mizorisht e për secilin trup që akoma nuk prehet i qetë në tokën tonë”.

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Qytetari tregon si i mbeti kamioni në barikada, tregon se...

Një qytetar ka treguar se si i ka mbetur kamioni në barrikadat e vendosura në Veri të Mitrovicës. Ai thotë se i maskuari, duke...

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Të fundit nga rubrika