Tahirsylaj: Vërshimet, shkas i degradimit të natyrës

Profesori i meteorologjisë, Sylë Tahirsylaj, gjatë një bisede në emisionin “Radar” me Edita Dolin, në Radio Dukagjini ka thënë se "vërshimet kanë ardhur si pasojë e degradimit të natyrës, prerjes së pyjeve nga keqbërësit pa kurfarë kontrolli, degradimi i shtretërve të lumenjëve dhe mos përfillja e planifikimit hapsinor"

Profesori i meteorologjisë, Sylë Tahirsylaj

Reshjet e shiut që po vazhdojnë të bien tash e tri ditë në Kosovë, e që gjatë së dielës kanë shkaktuar vërshime në disa komuna, pritet që nga e hëna të kenë intensitet më të ulët, ndërsa të mërkurën pritet të nis përmirësim i motit.

Kështu ka vlerësuar profesori i meteorologjisë, Sylë Tahirsylaj, gjatë një bisede në emisionin “Radar” me Edita Dolin, në Radio Dukagjini.

Profesori i meteorologjisë, ka vlerësuar se vërshimet kanë ardhur si pasojë e degradimit të natyrës, derisa ka kërkuar nga institucionet të respektohen ligjet e meteorologjisë.

“Vërshimet kanë ardhur si pasojë e degradimit të natyrës, prerjes së pyjeve nga keqbërësit pa kurfarë kontrolli, degradimi i shtretërve të lumenjëve dhe mos përfillja e planifikimit hapsinor. Andaj, duhet të kërkohet që institucionet shtetërore të respektojnë ligjin për meteorologjinë, ligjin për cilësinë e ajrit dhe ligjin për mbeturinat, ligje këto të aprovuara në Bruksel”, ka thënë Tahirsylaj për Radio Dukagjini.

Sipas Tahirsylaj, java e katërt e nëntorit parashihet me kushte të paqëndrueshme meteorologjike, do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga drejtimi i juglindjes dhe veriperëndimit, por nga e enjtja do të ketë përmirësim të motit ku do të kemi edhe rreze dielli.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Zotëria i parë i Kosovës për Vuçiqin: Ish-Ministri i “kasapit...

  Zotëria i parë i Kosovës, Prindon Sadriu ka shpërndarë një lajm në rrjetin e tij social Facebook, ku presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika