Të paktën 35 të vrarë nga sulmi izraelit në shkollën e OKB-së në Gaza

Një sulm ajror izraelit në një shkollë të OKB-së në Gazën qendrore vrau të paktën 35 palestinezë të zhvendosur, ndërsa Izraeli pretendon se objektivi ishte një kompleks i Hamasit, ndërsa autoritetet e Gazës e quajnë një "masakër të tmerrshme"

Palestinezët mbajnë zi për të afërmit e vrarë në një sulm izraelit në një shkollë të OKB-së në kampin e refugjatëve Nusseirat, jashtë një spitali në Deir al Balah, Rripi i Gazës, të enjten, 6 qershor 2024.

Një sulm ajror izraelit në një shkollë të OKB-së të mbushur me qindra palestinezë të zhvendosur në Gazën qendrore raportohet se ka vrarë të paktën 35 persona.

Gazetarët vendas i thanë BBC-së se një avion luftarak qëlloi dy raketa në klasat në katin e fundit të shkollës në kampin urban të refugjatëve Nuseirat.

Videot treguan shkatërrimin dhe një numër trupash.

Ushtria izraelite ka thënë se kishte “kryer një sulm të saktë në një kompleks të Hamasit” në shkollë dhe vrau shumë nga 20 deri në 30 luftëtarët që besonte se ishin brenda.

Zyra e Mediave e Qeverisë së Gazës, e drejtuar nga Hamasi, mohoi pretendimin dhe akuzoi Izraelin për kryerjen e një “masakre të tmerrshme”.

Të vdekurit dhe të plagosurit u dërguan me urgjencë në Spitalin e Martirëve al-Aksa, në qytetin e afërt të Deir al-Balah, i cili është mbingarkuar që kur ushtria izraelite filloi një operacion të ri tokësor kundër Hamasit në Gaza qendrore këtë javë.

Gazetarët dhe banorët vendas thanë se sulmi ndodhi në orët e para të së enjtes në shkollën al-Sardi, e cila drejtohet nga agjencia e OKB-së për refugjatët palestinezë.

Sipas banorëve, shkolla ishte plot me qindra njerëz të zhvendosur që kishin ikur nga luftimet diku tjetër në Gaza.

Videot e shpërndara në mediat sociale treguan shkatërrimin e disa klasave në shkollë, si dhe trupat e mbështjellë me qefina të bardha dhe batanije.

“Mjaft luftë! Ne jemi zhvendosur dhjetëra herë. Ata na vranë fëmijët ndërsa flinin,” ka bërtitur një grua e plagosur në sulm në një video.

Banorët fillimisht thanë se më shumë se 20 persona u vranë në sulm.

Më vonë, një zyrtar në spitalin al-Aqsa i ka thënë një gazetari të pavarur që punonte për BBC se kishte marrë 40 trupa nga shkolla.

Zëdhënësja e Unrwa-s Juliette Touma i ka thënë gjithashtu Reuters-it se numri i të vrarëve të raportuar ishte midis 35 dhe 45.

Por ajo ka shtuar se nuk mund ta konfirmonte shifrën në këtë fazë.

Më vonë, zëdhënësi i IDF-së, nënkoloneli Peter Lerner u ka thënë gazetarëve se midis 20 dhe 30 luftëtarë kishin përdorur shkollën për të planifikuar dhe kryer sulme dhe se shumë prej tyre u vranë në sulm.

Ai gjithashtu ka thënë se nuk ishte në dijeni për ndonjë viktimë civile dhe vuri në dyshim shifrat e dhëna nga autoritetet e drejtuara nga Hamasi.

Të paktën 36,580 njerëz janë vrarë në Gaza që kur Izraeli filloi një fushatë ushtarake në përgjigje të sulmit të 7 tetorit, sipas ministrisë së shëndetësisë të territorit të Hamasit, shifrat e së cilës nuk bëjnë dallime midis civilëve dhe luftëtarëve.

Të mërkurën, ushtria izraelite ka thënë se kishte marrë “kontroll operacional” mbi zonat lindore të kampit të refugjatëve Bureij – që është në perëndim të Nuseirat – dhe Deir al-Balah lindore.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika