Tetë nga shtëpitë më mahnitëse të operës në botë

Opera është pjesë e traditës së muzikës klasike të perëndimit dhe si e tillë, edhe vendet ku ajo performohen cilësohen sikurse ndër më të rëndësishmet për t'u ndërtuar. Portali Dukagjini përcjell shtëpitë më të njohura të operës në botë

Që nga fillimi i saj në Italinë e fundit të shekullit të 16-të, opera është parë gjithmonë si një nga disiplinat më prestigjioze në traditën muzikore perëndimore. Për të plotësuar rritjen dhe popullaritetin e vazhdueshëm, arkitektët kanë kërkuar të projektojnë shtëpi operash që mund të përfaqësojnë madhështinë e formës së artit, duke përmbushur gjithashtu nevojat e saj komplekse teknike dhe akustike.

Nga pallatet e pasura, neoklasike te ikonat radikale dhe moderne, këtu janë tetë nga shtëpitë më mahnitëse të operës në mbarë botën, transmeton BBC Culture.

Palais Garnier, Paris

Palais Garnier, Paris

Vetullat u ngritën kur Charles Garnier, një arkitekt i panjohur 35-vjeçar, fitoi konkursin për të projektuar shtëpinë e re të operës së Parisit në vitin 1858. Dizajni i tij ambicioz fitues u ndërtua me një eklekticizëm ekstravagant dhe pa pengesa që lulëzoi nën Perandorin Napoleon III. Duke marrë frymëzim nga katedralet baroke, tempujt grekë dhe vilat e Rilindjes, ai prezantoi gjithashtu teknologji radikale moderne si çeliku dhe qelqi. Kur u pyet se çfarë stili ishte ndërtesa e tij, Garnier u përgjigj me shpejtësi “stili i Napoleonit III”, duke shpikur pa dashje një epokë të tërë arkitekturore.

Gjatë gërmimeve, ndërtuesit takuan një nivel të papritur të lartë të ujërave nëntokësore, i cili kërcënonte të kufizonte ndërtimin. Garnier improvizoi një zgjidhje të shkëlqyer, duke krijuar një themel me dy shtresa dhe duke mbajtur ujërat nëntokësore si një rezervuar për t’u përdorur në rast zjarri. Por e gjithë ngjarja nxori një thashetheme të vazhdueshme se teatri ishte ndërtuar mbi një liqen nëntokësor, një thashethem i shfrytëzuar nga Gaston Leroux për romanin e tij të vitit 1910, “The Phantom of the Opera”, përshtatjet e shumta të të cilit kanë bërë më shumë se çdo gjë për të vendosur Palais Garnier në mbretëri. të kulturës popullore.

Teatro Colón, Buenos Aires

Teatro Colón, Buenos Aires

Teatro Colón, shtëpia kryesore e operës në Amerikën e Jugut, është simbolike e Argjentinës së fillimshekullit, kur vendi po lulëzon dhe valët e emigrantëve evropianë, veçanërisht nga Italia dhe Spanja, zbritën në Buenos Aires. Teatri i ri duhej të merrte parasysh shijet e argjentinasve të rinj, duke forcuar gjithashtu normat kulturore evropiane në vend.

Arkitektët (Francesco Tamburini, Vittorio Meano dhe Julio Dormal) ishin vetë emigrantë evropianë dhe ndërtesa që ata projektuan është një lloj përmbledhje estetike e historisë evropiane, me stile italiane, gjermane dhe franceze të përfaqësuara të gjitha. Ajo u hap në vitin 1908 me një prodhim të Aida të Giuseppe Verdit.

Teatri shpesh gjykohet se ka akustikën më të mirë në botë, megjithëse Luciano Pavarotti, një i preferuar i përjetshëm atje, nuk ishte një fans. “Teatri ka defektin më të madh, akustika e tij është perfekte!” u ankua një herë. “Imagjinoni se çfarë do të thotë kjo për këngëtaren. Nëse dikush këndon diçka të keqe, e vëren menjëherë.”

Shtëpia e Operës së Sidneit, Sidnei

Shtëpia e Operës së Sidneit, Sidne

Shtëpia e Operës së Sidneit është një nga ato ndërtesa të rralla moderne që duket sikur ka  qenë dhe do të jetë gjithmonë ikonë. Përkundër kësaj, ndërtimi i saj ishte i rrethuar nga probleme, duke përfshirë tejkalimin e kostove, një grevë të punëtorëve, ndryshime të shpeshta të projektimit dhe dorëheqjen eventuale të arkitektit të saj, Jørn Utzon.

Teatri u hap zyrtarisht në 1973, por shumë shfaqje jozyrtare u zhvilluan më herët. Paul Robeson , bariton dhe aktivist, në përgjithësi vlerësohet si personi i parë që performoi në Shtëpinë e Operës së Sidneit. Në vitin 1960, ai u ngjit në skela dhe u këndoi punëtorëve të ndërtimit Ol’ Man River ndërsa ata hanin drekën.

Në vitin 2003, Utzon u shpërblye me Çmimin prestigjioz të Arkitekturës Pritzker. Kur Shtëpia e Operës së Sidneit u shpall një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s në vitin 2007, Utzon u bë vetëm personi i dytë që mori një njohje të tillë për një nga veprat e tij gjatë jetës së tij. I pari ishte Oscar Niemeyer, arkitekti i kryeqytetit brazilian, Brasília.

Teatro alla Scala, Milano

Teatro alla Scala, Milano

Një ajër nderimi varet mbi “Teatro alla Scala”, i cili ka qenë prej kohësh një pikë referimi e Milanos, dhe jo vetëm për operën. Mary Shelley shkroi për të “jo vetëm si dhoma universale e pritjes për të gjithë shoqërinë e Milanos, por çdo lloj transaksioni tregtar, nga tregtia e kuajve deri te blerja e aksioneve, kaq të shkurtëra dhe të largëta  janë rrëmbimet e melodisë që mund të kapësh.”

Gjatë epokës së artë të operës, Teatro alla Scala ishte vendi i zgjedhur për premierat nga Rossini, Verdi dhe Puccini. Ndonëse jo një njeri për t’u mbështetur në dafinat e tij, ai gjithashtu vuri në skenë premiera botërore të kompozitorit-provokator Karlheinz Stockhausen në vitet 1980.

Teatri është veçanërisht i njohur për lozhën e tij, galerinë e sipërme ku ndodhen sediljet e lira. Personat e rregullt këtu janë ndoshta fansat më të dalluar dhe jo të pakuptimtë të operës në botë. Në vitin 2006, ata përshëndetën tenorin Roberto Alagna nga skena gjatë një shfaqjeje të Aidës.

Metropolitane Opera House, New York City

Metropolitan Opera House, New York City

Shtëpia më prestigjioze e operës në Amerikën e Veriut u themelua në vitin 1883 dhe u zhvendos në vendndodhjen e saj të tanishme në vitin 1966. Arkitekti, Wallace K Harrison, fillimisht parashikoi atriume madhështore dhe statuja impozante, por kjo u zvogëlua në një dizajn minimalist me beton dhe valë të veshja me travertin të bardhë.

Brenda, rezultatet ishin më mbresëlënëse duke përfshirë skena rrotulluese, pesë kate nëntokësore dhe dy murale gjigante të Marc Chagall që tani vlerësohen në 20 milionë dollarë. Vendi aktual u hap me premierën botërore të Antony and Cleopatra të Samuel Barber, me regji nga Franco Zeffirelli dhe me Leontyne Price dhe Justino Diaz. Shkalla e madhe e teatrit, me 3,850 vende, është teatri më i madh i operës në botë. Ndërkaq, mekanizmat e avancuar teknologjikisht të skenës vazhdojnë të ngjallin frikë. Ajo frymëzon gjithashtu një dashuri të brendshme.

Palau de les Arts Reina Sofía, Valencia

Palau de les Arts Reina Sofía, Valencia

Një shkallë e caktuar skepticizmi përshëndeti Santiago Calatrava kur u kthye në Valencia, Spanjë, për të çliruar qytetin e tij të Arteve dhe Shkencave, një kompleks kulturor i maskuar si një flotë anijesh aliene. Kryesorja midis tyre është Palau de les Arts Reina Sofía, e cila ngrihet nga një pellg uji në një lartësi prej 75 metrash, duke e bërë atë teatrin më të lartë të operës në botë. Brendësia mbështet katër ambiente për operën, muzikën, baletin dhe teatrin, secila e lidhur nga një mori vendkalimesh të përqendruara rreth një kopshti të gjelbëruar mesdhetar.

Ky futurizëm me diell, i teknologjisë së lartë ka të bëjë më pak me adhurimin e së kaluarës sesa me lajmërimin e së ardhmes, duke lëvizur shtëpitë e operës përtej reputacionit të tyre si ndërtesa të rralla dhe të mbytura. Ajo që duket e papajtueshme përfundon në një akord harmonik.

Shtëpia e Operës Mbretërore, Londër

Shtëpia e Operës Mbretërore, Londër

Një shtëpi opere ka ekzistuar në këtë vend në Covent Garden që nga shekulli i 18-të, kur ishte sinonim i George Handel, i cili shkroi shumë nga operat dhe oratoriumet e tij posaçërisht për vendin e shfaqjes dhe interpretoi rregullisht këtu deri në vdekjen e tij në 1759.

Pas dy zjarreve katastrofike , mishërimi i tretë i Shtëpisë së Operës Mbretërore, projektuar nga Edward Middleton Barry, u hap në 1858 me fasadën e saj madhështore, neoklasike duke u bërë shpejt një pikë referimi lokale.

Gjatë Luftës së Parë Botërore ajo u përdor për të ruajtur mobilje, ndërsa Lufta e Dytë Botërore e pa atë të transformuar në një sallë vallëzimi në Mekë. Mund të kishte mbetur lehtësisht kështu nëse qiraja nuk do të ishte blerë nga botuesit e muzikës Boosey & Hawkes, të cilët vendosën të mblidhnin një ekip ekspertësh dhe adhuruesish për të formuar kompaninë “Royal Opera” në 1946. Maria Callas, Luciano Pavarotti dhe Plácido Domingo janë vetëm disa nga emrat e shquar që kanë zbukuruar skenën këtu, ndërkohë që opera gjithashtu mund të marrë meritën për edukimin e shumë yjeve të ardhshëm. Joan Sutherland, Kiri Te Kanawa dhe Geraint Evans të gjithë ndërtuan emrat e tyre si interpretues të repertorit këtu.

Teatro Amazonas, Manaus

Teatro Amazonas, Manaus

Teatro Amazonas është ndoshta shtëpia e operës më surreale në botë.

Materialet, duke përfshirë mermerin Carrara, ishin të gjitha të importuara nga Evropa, siç ishte arkitekti, Celestial Sacardim, i cili sajoi një përzierje të stileve barok, rilindjes dhe neoklasike, në krye nga një kube e madhe e mbuluar me mozaikë që duket sikur ishte shkulur nga një Xhamia persiane e shekullit të 16-të.

Teatri u inaugurua në 1897 me një produksion të La Giocondo me protagonist Enrico Caruso. Në fakt, thuhej se baronët e kishin ndërtuar teatrin vetëm për të joshur tenorin më të famshëm të Evropës. Historia e shtëpisë së operës frymëzoi filmin e Werner Herzog të vitit 1982 Fitzcarraldo. Në atë kohë, Teatro Amazonas ishte mbyllur prej kohësh, por filmi nxiti një ringjallje të interesit për teatrin dhe, pas një serie fillimesh të rreme, u kthye në programe të rregullta në vitin 1997. Sot ai strehon Orkestrën Filarmonike të Amazonas dhe Festivalin vjetor të Operas Amazonas.

Shija e redaktorit

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

“Varfanjaku i Zotit”, botuar nga “Dukagjini” fitoi çmimin për përkthimin...

Libri “Varfanjaku i Zotit” i botuar nga shtëpia botuese "Dukagjini" ka fituar çmimin për përkthimin më të mirë të vitit 2022 në Panairin e...

Albina Kelmendi së shpejti me projekte të reja

Këngëtarja shumë e dashur për publikun Albina Kelmendi, me një zë dhe talent të jashtëzakonshëm, ka folur për projektet që është duke i realizuar. Në...

Më të lexuarat

Lirohen nga paraburgimi tri infermieret e dyshuara për sulmin ndaj...

Gjykata Supreme e Kosovës ka liruar nga paraburgimi tri infermieret me inicialet A. P.,  A.R., si dhe R. (A.) K., në rastin e sulmit...

Përfundon seanca ndaj infermiereve, prokuroria kërkon paraburgimin e tyre (VIDEO)

Ka përfunduar seanca gjyqësore për caktimin e masës së sigurisë ndaj tri infermiereve të cilat dyshohen se e kanë keqtrajtuar një grua në Qendrën...

Ibrahim Tatlises pas aksidentit këndon këngë popullore në spital

Këngëtari i njohur turk, Ibrahim Tatlises, i cili mbeti i bllokuar në automjet si pasojë e një aksidenti trafiku në Bodrum Yalikavak në Turqi,...

Të fundit nga rubrika