“The Guardian” shkruan për Sanduloviqin: Ka mbetur pjesërisht i paralizuar

Mediumi prestigjioz britanik “The Guardian” ka raportuar për rrahjen brutale të Nikola Sandulović nga policia sekret serbe në godinën e BIA-s

Nikola Sanduloviq

Mediumi prestigjioz britanik “The Guardian” ka raportuar për rrahjen brutale të Nikola Sandulović nga autoritet e shërbimit sekret të njohura si BIA-së gjatë kohës sa ishte në paraburgim. E si pasojë thuhet se ai ka mbetur pjesërisht i paralizuar nga sulmi.

Në një sulm që ka nxitur frikën për të ardhmen e demokracisë në vend, familja e Nikola Sandulović thotë se ai u mor nga shtëpia e tij më 3 janar pasi kërkoi falje për krimet e kryera nga serbët kundër shqiptarëve etnikë gjatë luftës së Kosovës për pavarësi në vitin 1988 dhe 1989.

Të mërkurën, pas vizitës së parë familjare të lejuar për pesë ditë, vajza e Sanduloviçit, Karla, bëri thirrje që babai i saj të transferohej në një spital civil nga objekti ushtarak në Beograd, ku ai mbahej.

“Ai është i komunikueshëm, por është plotësisht i paralizuar në anën e djathtë; në një karrige me rrota dhe në një gjendje shumë të keqe shëndetësore”, ka thënë ajo në një deklaratë të lëshuar përmes Michael Polak, një avokat në MB dhe drejtor i Drejtësisë Jashtë vendit, i cili vepron për politikanin.

Familja beson se Sandulović, lideri i partisë Republikane Serbe dhe kritik i rregullt i Partisë Progresive Serbe (SNS), mund të jetë “helmuar”, shtoi ajo.

Avokatët kanë thënë se nuk mund të verifikojnë asgjë në lidhje me shëndetin e Sandulović-it apo sulmin derisa ta çojnë atë në një objekt civil me qasje të plotë tek mjekët dhe avokatët.

Polak ka paraqitur një rast urgjent pranë Komitetit të OKB-së Kundër Torturës duke kërkuar zyrtarisht një masë të tillë. Ai ka thënë se Sanduloviç ishte “kapur nga shërbimi i inteligjencës serbe dhe më pas u arrestua dhe u torturua në mënyrë arbitrare”.

Qeverisë serbe i është drejtuar për koment.

Sandulović u kritikua ashpër në mediat shtetërore pasi ripostoi një video të vitit të kaluar në të cilën ai vizitoi varrin e Adem Jasharit, themeluesit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, i cili u vra nga policia serbe në vitin 1998 së bashku me 57 anëtarë të familjes së tij gjatë luftës në Kosovë. të pavarësisë.

Në kohën e gjestit të tij origjinal, në shkurt 2023, Sandulović kërkoi falje për vdekjet. Ai e ripostoi videon së bashku me një tjetër falje në dy javët e fundit duke shkaktuar kritika nga disa media lokale.

“Unë jam i vetmi politikan nga Serbia që kam ardhur për të nderuar viktimat e pafajshme shqiptare, familjen Jašari, në Prekazi. Unë kërkova falje dhe kërkova falje në emër të serbëve që nuk e bënë këtë”, shkroi Sandulović në X më 2 janar.

Komentet e tij besohet të jenë arsyeja e sulmit.

“Ai ishte rrahur keq. Ai ka një brinjë të thyer. Kur u kthye në shtëpi hynte dhe dilte nga vetëdija dhe ankohej se nuk mund të lëvizte anën e djathtë të trupit”, tha Polak.

Pavarësisht kësaj, Sandulović u arrestua një ditë pasi u kthye në shtëpinë e tij nga policia serbe dhe nuk u pa nga familja e tij deri të mërkurën në mëngjes.

Një gjykatës urdhëroi që ai të mbahej në paraburgim për 30 ditë pasi u akuzua, në mungesë, për gjoja nxitje të urrejtjes kombëtare, racore dhe fetare, një vepër kjo sipas nenit 317 të kodit penal të sjelljes që mund të dënohet me burg nga gjashtë muaj deri në pesë vjet. .

Polak thotë se akuza është një shkelje e qartë e konventës evropiane mbi të drejtat e njeriut që mbron fjalën politike.

Sulmi do të ngrejë pyetje të reja në lidhje me qëllimin e deklaruar të Serbisë për t’u bashkuar me BE dhe do të nxisë frikën për marrëdhëniet e saj me vendet fqinje, përfshirë Kosovën. Ajo vjen mes akuzave se zgjedhjet e fundit ishin manipuluar në favor të SNS-së së presidentit Aleksandar Vuçiq, një akuzë që Vuçiq e mohon.

Duke pranuar febrilitetin politik të Serbisë, Polak megjithatë i kërkoi komunitetit ndërkombëtar të dënojë sulmin ndaj klientit të tij.

“Fjala politike të jetë shumë e mbrojtur. Pa asnjë lejim për fjalë politike ju dëmtoni funksionimin e demokracisë. Mendoj se është një rast shumë i rëndësishëm për të gjithë serbët, pavarësisht nëse pajtohen me gjestin e Sanduloviqit apo jo”, tha ai.

Në një deklaratë të mërkurën, Komisioni Evropian tha se ishte “në kontakt me autoritetet përkatëse dhe palët e interesuara”. Çdo ndalim duhej të justifikohej ligjërisht dhe “çdo pretendim i besueshëm për dhunë duhet të ndiqet në mënyrë efektive nga autoritetet kompetente përkatëse”, shtoi ai.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika