Katari e ndalon përdorimin e alkoolit në stadiumet e Kampionatit Botëror

Shteti i Katarit e ka ndaluar përdorimin e alkoolit në stadiumet e Kampionatit Botëror

Trofeu i turneut Kupa e Botës 2022, i cili mbahet në Katar

Zyrtarët e Katarit kanë vendosur që pijet e vetme që do të jenë në shitje për tifozët në stadiume gjatë Kupës së Botës do të jenë joalkoolike.

Vendimi për ndalimin e shitjen së birrës u konfirmua të premten në mëngjes nga një zyrtar i Kupës së Botës. Zyrtari kërkoi të mbetet anonim sepse nuk ishin të autorizuar të flisnin me mediat e lajmeve dhe sepse Katari ishte ende duke përgatitur njoftimin e tij zyrtar për të premten në mëngjes.

Ky vendim është ndryshimi më i fundit dhe më dramatik për punën e  alkoolit që ka rritur për muaj të tërë tensionet midis FIFA-s, organit qeverisës global të futbollit, dhe Katarit, një komb konservator mysliman ku shitja e alkoolit kontrollohet fort.

Por gjithashtu do të komplikojë marrëveshjen e sponsorizimit prej 75 milionë dollarësh të FIFA-s me Budweiser; të zemërojë tifozët.

Analizat

Ramos duke zëvendësuar Ronaldon “bëri diferencën për Portugalinë”

Ishte një arritje që i bëri ata të përpiqeshin për librat e rekordeve. Njeriu i parë që shënoi një hat-trick në fillimin e tij...

Trajneri i Portugalisë thotë se roli i Ronaldos ‘do të...

Roli i sulmuesit portugez, Cristiano Ronaldo, për pjesën e mbetur të Kupës së Botës është diçka që duhet të "përcaktohet", kshtu është shprehur trajneri...

Pse ndeshja Zvicër- Serbi ka të bëjë në të vërtet...

Serbia dhe Zvicra u përballen në raundin e fundit të ndeshjeve të grupeve në Kupën e Botës 2022 në atë që është bërë një...

Stadiumet

Stadiumi Ahmad bin Ali

Karakteristika më e habitshme e stadiumit është një fasadë e ndezur, e përbërë nga modele që karakterizojnë aspekte të ndryshme të vendit: rëndësinë e...

Stadiumi Al Bayt

Stadiumi e ka marrë emrin nga 'bajt al sha'ar' – të cilat ishin tenda të përdorura historikisht nga popujt nomadë në Katar dhe në...

Stadiumi Al Janoub

Dizajni është frymëzuar nga velat e varkave tradicionale Dhow, në nder të së kaluarës detare të Al Wakrah. Një sistem inovativ ftohjeje dhe çati e...

Të fundit nga rubrika