“Top Gun: Maverick” thyen rekorde, fiton një miliard dollarë në arkat globale

"Top Gun: Maverick" po njeh një sukses të jashtëzakonshëm. Vazhdimi i filmit të suksesshëm të vitit 1986, në të cilin Tom Cruise rikthehet në rolin e famshëm të Pete "Maverick" Mitchell, ka kaluar shifrën e një miliard dollarëve fitime

'Top Gun: Maverick' thyen rekorde në të gjithë bordin për Paramount Pictures

Filmi “Top Gun: Maverick” me të vërtetë ka lënë pa frymë adhuruesit e filmit.

Kompania e prodhimit ka njoftuar se vazhdimi i tyre epik i filmit Top Gun: Maverick ka tejkaluar shifrën e një miliard dollarëve në arkë në mbarë botën dhe po thyen rekord pas rekordi. Kjo e bën atë filmin e parë me fitim një miliard dollarë në karrierën e historisë së aktorit, Tom Cruise.

Pra, “Maverick” është filmi i parë në karrierën më shumë se 40-vjeçare të Cruise që shënon arritjen e miliarda dollarëve, dhe është gjithashtu filmi i dytë me fitimet më të larta në historinë e gjatë të Paramount, pas “Titanic” të vitit 1997.

‘Top Gun: Maverick’ , aktori Tom Cruise

Për shkak të suksesit masiv të filmit, Paramount po mburret në krye të top-listave për vitin 2022, pasi ka tërhequr mbi 520 milionë dollarë në vend dhe ka dominuar 26 për qind të tregut, kryesisht për shkak të suksesit mahnitës të Maverick.

Paramount Pictures po mbretëron në vendin e parë në arkat e brendshme për vitin 2022, dhe kjo nuk është befasi, pasi ka qenë gati dyzet vjet në përgatitje të vazhdimit “Top Gun: Maverick”.

Maverick rriti pritshmëritë e kaluara dhe mblodhi mbi 51 milionë dollarë në ditën e hapjes, dhe e fitoi karrierën e Cruise, hapjen e tij më të mirë ndonjëherë për 248 milionë dollarë në mbarë botën.

Deri më sot, Maverick ka fituar mbi 520 milionë dollarë brenda vendit dhe mbi 486 milionë dollarë ndërkombëtarisht, duke e përmbyllur në një kumulativ global prej mbi një miliard dollarë.

Këto shifra i sjellin filmit edhe një moment historik, duke qenë vetëm filmi i pesëdhjetë në historinë e kinemasë që fiton atë nder, duke u bashkuar me radhët e filmave si, “Jurassic Park”, “Star Wars: The Last Jedi” dhe “Titanic” .

Presidenti dhe CEO i Paramount Pictures, Brian Robbins, ka thënë në një deklaratë se janë të mahnitur nga reagimi global.

Presidenti dhe CEO i Paramount Pictures, Brian Robbins

“Është e rrallë të gjesh llojin e veçantë të alkimisë që krijon një film të vërtetë ngjarjesh dhe ne jemi mahnitur absolutisht nga reagimi global ndaj “Top Gun: Maverick” . Faleminderit Tom Cruise, të pakrahasueshmin, kineastët tanë vizionarë dhe kastën e talentuar, dhe ekipet tona të mrekullueshme të marketingut dhe distribucionit për ofrimin e një filmi absolutisht të përsosur për audiencën në mbarë botën”, ka deklaruar ai, raporton Deadline, trasnmeton Portali Dukagjini.

Miles Teller, Tom Cruise dhe producenti Jerry Bruckheimer pozojnë gjatë një konference për shtyp për “Top Gun: Maverick” në Seul, 2022.

Ndërsa, Cruise në rrjetin social Twitter ka shprehur knaqësinë e fituar dhe ka bërë urimin duke e falënderuar të gjithë audiencën për përkrahjen e tyre.

Gjatë fundjavës, “Maverick” zuri vendin e dytë në biletat e brendshme në fundjavën e tij të pestë, me 29.6 milionë dollarë. Nr. 1 ishte filmi biografik muzikor “Elvis”, me Austin Butler dhe Tom Hanks, i cili u hap me 31.1 milionë dollarë në Amerikën e Veriut.

Filmi, në të cilin Maverick kthehet për t’i mësuar një grupi të ri pilotësh se si të ndërmarrin një mision të pamundur, ka një rezultat pothuajse perfekt 97% në faqen e rishikimit Rotten Tomatoes.

Ndërkaq, ky është vetëm filmi i dytë i epokës së pandemisë që fiton një miliard dollarë në arkat globale, duke iu bashkuar filmit të dhjetorit ” Spider-Man: No Way Home ”

Gjithashtu, filmi tërhoqi një demografi më të lartë se filmat e Marvel dhe DC, me rreth 55% të audiencës mbi 35 vjeç.

Shija e redaktorit

Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshon urdhër-arrest për Putinin

Gjykata Ndërkombëtare Penale (GjNP) ka lëshuar një urdhër-arrest për presidentin rus, Vladimir Putin. GjNP-ja pretendon se ai është përgjegjës për krimet e luftës, duke përfshirë...

Libraria “Dukagjini” në listën e ngushtë për çmimin prestigjioz të...

Libraria “Dukagjini” është futur në listën e ngushtë të të nominuarve për Çmimin Ndërkombëtar të Përsosmërisë, në kuadër të Panairit të Librit në Londër....

Lul Raka, shpalos kujtime në “Radar” për kohën e Pandemisë

Sot më 13 mars 2023, janë bërë tri vjet që kur pandemia COVID-19, preku Kosovën. Rasti i parë me koronavirus në botë mendohet të...

Të fundit nga rubrika