(Video) Palestinezët nuk i ndalë as lufta, falin namazin e Bajramit në rrënojat e xhamisë Al-Farouq në Rripin e Gazës

Ani pse në gjendje lufte dhe në kushte të rënda, besimtarët islam në Gaza lutjet për festën e Fiter Bajramit i bënë pranë rrënojave të xhamisë Al-Farouq

Palestinezët në Rripin e Gazës e falën namazin e Fitër Bajramit në rrënojat e xhamive të shkatërruara, në shkollat strehuese në të cilat ishin zhvendosur dhe në sheshe publike në shi dhe mot të ftohtë.

Që nga sulmi i Hamasit mbi territorin izraelit, IDF-ja izraelite ka kryer vazhdimisht sulme ajrore dhe tokësore në Rripin e Gazës, duke shkatërruar 229 xhami dhe 297 që janë shkatërruar pjesërisht, transmeton Telegrafi.

Në Rafah, në jug të Rripit të Gazës, ku më shumë se një milion qytetarë u zhvendosën, një numër i njerëzve të zhvendosur falen namazin e Bajramit në shkollat pranë tendave.

Disa organizata morën iniciativën për të shpërndarë ëmbëlsira dhe lodra për fëmijët, në një përpjekje për të sjellë një buzëqeshje në fytyrat e tyre pavarësisht rrethanave të vështira. Namazi i Bajramit u mbajt edhe në rrënojat e xhamisë Al-Farouq.

Në kampin Jabalia, në veri të Rripit të Gazës, një numër qytetarësh falin namazin e Bajramit në sheshe publike, nën dritën e shiut dhe motit të ftohtë. /Telegrafi

Shija e redaktorit

Përparësitë e Kosovës si shtet i asocuar në Asamblenë Parlamentare...

Një hap afër anëtarësimit në NATO, kështu së paku po konsiderohet nga politikanët të jetë afruar Kosova, tash që e morri statusin si vend...

Osmani në takim me kryesuesit e KGJK-së dhe KPK-së: Urgjent...

Presidentja Vjosa Osmani priti në takim kryesuesin e Këshillit Gjyqësor të Kosovës dhe kryesuesin e Këshillit Prokurorial të Kosovës. Ajo ka pritur në takime...

Dita e Presidentit, Osmani me familjen e saj e shënon...

24 maji është Dita e Presidentit. Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se kjo ditë është vendosur nga presidenti historik, Ibrahim Rugova. Osmani ka thënë...

Të fundit nga rubrika