Zëdhënësi i Qeverisë i reagon Hotit për deklaratat e tij ndaj Kurtit

Zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu, ka reaguar në lidhje me deklaratat e deputetit të LDK-së, Avdullah Hoti, në lidhje me kryeministrin Kurti se "thirrjet për investitorët potencialë dhe paralajmërimet për konflikt nuk shkojnë bashkë"

Përparim Kryeziu, zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës

Zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu, ka reaguar pas deklaratave të ish-kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti, i cili ka kritikuar qasjen e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, në Forumin Ekonomik Botëror në Davos të Zvicrës.

Përmes një postimi në Facebook, Kryeziu ka pyetur se me çka nuk është i kënaqur deputeti Hoti.

“Me pjesëmarrjen e Kryeministrit Kurtin në Davos, në mesin e shumë liderëve botërorë, me organizimin e konferencës për investitorë të huaj, me ftesën që po bën për investime të huaja në vend, me takimin me kryeministren e Finlandës, vend anëtar ky i BE-së, e cila së fundmi ka aplikuar në NATO, synim ky edhe i joni?” ka thënë ai.

Ndër të tjera, ai ka pyetur se mos nuk është i kënaqur Hoti me kërkesën për më shumë siguri për Kosovën përmes më shumë trupave të NATO-s në Kosovë, pasi sipas tij, siguria e shtuar për Kosovën është siguri edhe për investitorët, “me shpërfaqjen e Serbisë para opinionit ndërkombëtar, lidhjeve të saj me Rusinë dhe qëllimeve të përbashkëta për destabilizim të Rajonit dhe me faktin që Albin Kurti është kryeministër i Kosovës?” ka shtuar Kryeziu.

Ndryshe, deputeti nga Lidhja Demokratike e Kosovës, Avdullah Hoti, ka kritikuar qasjen e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, i cili po merr pjesë në Forumin Ekonomik Botëror në Davos të Zvicrës.

Lidhur me këtë, deputeti Hoti ka thënë se thirrjet e Kurtit për investitorë dhe paralajmërimet për konflikt “nuk shkojnë bashkë”.

“Shkon në Davos dhe e organizon një minikonferencë për investime, për të cilën e paguan një kompani konsulente 58 milionë e 341 mijë e 19 franga zvicerane, pa asnjë procedurë prokurimi. Por, në dhomën tjetër, kërkon nja 70 trupa më shumë të KFOR-it nga Finlanda, edhe pse KFOR-i e rrit dhe e zvogëlon numrin e ushtarëve brenda natës sipas nevojës që ka”, ka shkruar Hoti në Facebook.

“Çfarë mesazhe janë këto dhe çfarë promovimi i investimeve është ky?! Kush po e këshillon kështu?! Kah na shpie kjo qasje në fushën e politikës dhe të ekonomisë?”, ka shtuar ai.

Hoti kritikon Kurtin: Thirrja për investitorë dhe paralajmërime për konflikt nuk shkojnë bashkë

 

 

 

 

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Qytetari tregon si i mbeti kamioni në barikada, tregon se...

Një qytetar ka treguar se si i ka mbetur kamioni në barrikadat e vendosura në Veri të Mitrovicës. Ai thotë se i maskuari, duke...

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Të fundit nga rubrika