Zelensky sot në Tiranë

Mbrëmjen e 27 shkurtit, në aeroportin e Rinasit pritet të zbresë një nga figurat më të njohura botërore të momentit. Volodimir Zelensky, presidenti i Ukrainës, që prej dy vjetësh po udhëheq luftën kundër Rusisë, duke mobilizuar kombin dhe ushtrinë si dhe duke bindur pjesën më të madhe të botës të jetë përkrah vendit të tij

Kryeministri shqiptar, Edi Rama dhe kryeministri ukrainas, Volodimir Zelensky

Mbrëmjen e 27 shkurtit, në aeroportin e Rinasit pritet të zbresë një nga figurat më të njohura botërore të momentit. Volodimir Zelensky, presidenti i Ukrainës, që prej dy vitesh po udhëheq luftën kundër Rusisë, duke mobilizuar kombin dhe ushtrinë si dhe duke bindur pjesën më të madhe të botës të jetë përkrah vendit të tij.

Ai është paraparë të pritet nga kryeministri Edi Rama.

Megjithatë, ngjarjet në Ukrainë dhe elementët e sigurisë do të përcaktojnë edhe agjendën e Volodymyr Zelensky-t në Tiranë, ku ajo që dihet me siguri është pjesëmarrja në samitin e 28 shkurtit.

Edhe pse në agjendën paraprake ishte parashikuar një takim me presidentin Bajram Begaj dhe kryeparlamentaren Lindita Nikolla, ato janë anuluar.

Zelenksy do të marrë pjesë në një forum, që të mërkurën do të bëjë bashkë liderë të BE-së dhe të Evropës Juglindore.

Nga Bashkimi Evropian do të vijë Ursula Von der Leyen, ndërsa janë ende në pritje të konfirmimeve Greqia dhe Kosova, nëse do të përfaqësohen nga kryeministrat apo nga presidentët. Serbia ka njoftuar se do të jetë e pranishme përmes presidentit Aleksander Vuçiq. Liderët e BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor do të qëndrojnë edhe të enjten në një Samit për integrimin.

Pak ditë më parë në një mesazh në platformën X, kreu i shtetit të Ukrainës vlerësoi mbështetjen e Shqipërisë ndaj Ukrainës dhe shprehu padurimin për një të ardhme më të sigurt për gjithë Evropën. Shqipëria ka vendosur disa sanksione ndaj Rusisë, ndërsa ka dënuar luftën e saj në Ukrainë.

Shija e redaktorit

Presidentja Osmani nderohet me Çmimin e Evropës nga Fondacioni Pan-Europian

Fondacioni Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi i ka ndarë Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, çmimin e ‘Evropës’, për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...

Nis ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...

Ka filluar ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Sot diplomojnë 445 kadetë të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Republikës së Kosovës,...

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Të fundit nga rubrika