Zemaj kritikon qeverinë për rritje të tatimit në pronë, i quan “oligarkë” të Martinit

Deputeti i LDK-së, Armend Zemaj ka kritikuar Qeverinë e Kosovës në lidhje me rritjen e tatimit në pronë duke thënë se "ky veprim i kësaj qeverie të paaftë e të papërgjegjshme po shihet si skandal që rëndon edhe më shumë mirëqenien e tyre"

Ish-ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, gjatë intervistës në emisionin FIVE

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Armend Zemaj ka bërë thirrje që urgjentisht të rishikohet vendimi i rritjes së faturës për tatimin në pronë duke e quajtur qeverinë “oligark” të Martinit.

Ndryshe, Martin Berishaj, ambasadori i Kosovës në Kroaci kohëve të fundit ka qenë i përfolur si i dyshuar për përfshirje në një aferë korruptive në Slloveni për të cilin ende nuk ka pasur ndonjë informacion zyrtar.

Tutje, deputeti Zemaj ka thënë se të gjithë qytetarët janë të brengosur në këtë kohë të inflacionit të lartë “me rritjen prej 100% të faturave të tatimit në pronë”.

“Në çdo vend sot këdo që takon nga furrtari, puntori , institucioni e deri të lëvizjet në rrugë ky veprim i kësaj qeverie të paaftë e të papërgjegjshme po shihet si skandal që rëndon edhe më shumë mirëqenien e tyre”, ka shkruar Zemaj në Facebook.

“Edhe qfarë goditje tjetër duhet të presin nga kjo qeveri që të ju thellohet varfëria qytetarëve të vendit tonë. “Oligark” të Martinit ndalni këto veprime”, ka vijuar ai.

Ndryshe, më herët, edhe Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku, teksa ka folur për krizën aktuale ka thënë se duhet të hiqet tatimi në vlerën e shtuar në produktet bazë, të ulen barrierat tatimore dhe të rriten pagat në përputhje me inflacionin.

Me anë të një postimi në llogarinë e tij në Facebook, Abdixhiku ka thënë se ndonëse LDK ka propozuar një plan që do të ndihmonte në jetën e qytetarëve, megjithatë është refuzuar, “jo sepse nuk ishin adekuate por sepse ishin të LDK-së”.

“Propozimet e LDK-së janë refuzuar deri më tani jo sepse nuk ishin adekuate, por sepse ishin të LDK-së.  Nuk mund të vazhdojmë kështu. Duhet të heqim TVSH-në në produktet bazike, të ulim çdo barrë tatimore tani, dhe t’i rrisim pagat në përputhje me inflacionin. Ky është plani i LDK-së, një plan në anën e familjeve dhe njerëzve punëtorë”, ka thënë ai.

Ai ka treguar se gjatë takimit me qytetarë, këta të fundit kanë thënë se kostoja e jetesës “është bërë e papërballueshme”.

Abdixhiku flet për krizën ekonomike: Të hiqet TVSH-ja në produktet bazë, të rriten pagat

 

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Qytetari tregon si i mbeti kamioni në barikada, tregon se...

Një qytetar ka treguar se si i ka mbetur kamioni në barrikadat e vendosura në Veri të Mitrovicës. Ai thotë se i maskuari, duke...

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Të fundit nga rubrika