10 qytetet më të mira në botë për çiklizëm

Kompania dixhitale e sigurimeve Luko ka renditur 10 qytetet më të mira për çiklistë në mbarë botën duke u bazuar në gjashtë parametra kryesorë, përqindja e përdoruesve të biçikletave, kushtet e motit, krimi dhe siguria, infrastruktura, mundësitë për ndarjen e biçikletave dhe të veçanta

Foto ilustrim

Dashamirët e çiklizmit e dinë se sa çliruese mund të ndihet të kalosh me zinxhir përgjatë një shtegu biçikletash, duke shijuar hijeshinë e një qyteti pa anët negative të transportit publik të ngjeshur ose bllokimeve të trafikut.

Dhe ndërsa qeveritë në mbarë botën përpiqen të ulin emetimet e karbonit, gjithnjë e më shumë qytete po inkurajojnë njerëzit të heqin dorë nga makinat dhe ua bëjnë më të lehtë të hipin në biçikleta.

Por cilat janë qytetet më miqësore me biçikletat atje? Ata janë me shumicë dërrmuese në Evropë, sipas Indeksit Global të Qyteteve të Biçikletave të këtij viti.

Kompania dixhitale e sigurimeve Luko ka renditur 10 qytetet më të mira për çiklistë në mbarë botën duke u bazuar në gjashtë parametra kryesorë: përqindja e përdoruesve të biçikletave, kushtet e motit, krimi dhe siguria (si aksidentet dhe shkalla e vjedhjes së biçikletave), infrastruktura, mundësitë për ndarjen e biçikletave dhe të veçanta.

Rezultatet përfundimtare paraqiten në një shkallë nga 0 deri në 100, ku sa më i lartë të jetë rezultati, aq më miqësor për biçikletat është qyteti.

Qytetet evropiane kryesuan listën, kryesisht falë shtigjeve cilësore të biçikletave dhe kushteve të motit që përfshijnë një numër të madh ditësh “të çiklizmit”.

Utrecht, Holandë

Në krye të renditjes së këtij viti është qyteti holandez i Utrehtit. Qyteti krenohet me rezultate të larta për infrastrukturën e tij të çiklizmit dhe kushtet e motit, dhe më shumë se gjysma e popullsisë së tij (51 përqind) përdor një biçikletë në jetën e përditshme.

Munster, Gjermani

Qyteti gjerman ka një shkallë të ulët të vdekjeve nga biçikleta, edhe pse më shumë se 39 për qind e banorëve përdorin biçikleta në baza ditore. Munster gjithashtu organizon rregullisht ngjarje që promovojnë çiklizëm.

Antwerp, Belgjikë

Qyteti port belg nuk shënon rezultate të forta në shtigjet e dedikuara për biçikleta, por një sistem i fortë i ndarjes së biçikletave dhe ngjarjet “e dielën pa makina” e kanë bërë atë padiskutim miqësor për çiklistët.

Kopenhagë, Danimarkë

Kryeqyteti danez jo vetëm që është më i sigurt për çiklistët, por është edhe më i sigurt për biçikletat falë shkallës së ulët të vjedhjes dhe “pa ditë makine”. Qyteti po investon shumë në infrastrukturën e çiklizmit, dhe shumica e banorëve që lëvizin me biçikletë vazhdojnë ta bëjnë këtë gjatë gjithë dimrit të gjatë dhe të ashpër danez.

Amsterdam, Holandë

Ndoshta ju prisnit që kryeqyteti holandez të kryesonte këtë renditje, por rezultati i tij i sigurisë mund të jetë ai që e pengon atë: Amsterdami është shtëpia e mbi 1,000 aksidenteve për 100,000 çiklistët. Kjo është gati pesë herë më shumë se rivali i saj më i afërt, Kopenhagen.

Malmö, Suedi

Qyteti suedez i Malmö ka një shkallë veçanërisht të ulët të vdekshmërisë midis çiklistëve, falë infrastrukturës cilësore dhe ngjarjeve të rregullta që promovojnë ngasjen me biçikletë.

Hangzhou, Kinë

Qyteti kinez i Hangzhou, i vetmi qytet jo-evropian në nivelin më të lartë të renditjes, ka 30 për qind të çiklistëve në mesin e popullatës së tij dhe ka rezultate më të larta se shumica e rivalëve kur bëhet fjalë për ndarjen e biçikletave.

Bernë, Zvicër

Sipas indeksit, kryeqyteti zviceran ka investuar shumë në infrastrukturën cilësore të çiklizmit, ka rezultate veçanërisht të larta në ndarjen e biçikletave dhe organizon rregullisht “ditë pa makinë”. Qyteti gjithashtu ka një shkallë shumë të ulët të vdekshmërisë midis çiklistët.

Bremen, Gjermani

Bremeni është një tjetër qytet i njohur për adhuruesit e biçikletave në Gjermani, me terren shumë të sheshtë dhe shtigje biçikletash që përshkojnë qytetin dhe e lidhin atë me qytete të tjera aty pranë. Bremeni është gjithashtu qyteti i parë gjerman që është shtëpia e një “zone biçikletash” të tërë në rrethin Neustadt – një lagje me një kufi shpejtësie prej 30 km/h, ku biçikletat kanë përparësi dhe ku lejohet çiklizmi krah për krah.

Hannover, Gjermani

Qyteti gjerman në Saksoninë e Ulët ka parqe të mrekullueshme, kështu që ka mënyrë më të mirë për t’i kontrolluar ato sesa me biçikletë? Hannover u rendit në nivelin më të lartë të renditjes së këtij viti falë infrastrukturës cilësore dhe ngjarjeve që promovojnë çiklizmin, duke përfshirë “ditët pa makinë”.

Shija e redaktorit

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Ndryshimi që erdhi nga protestat e studentëve këmishëbardhë të UP-së

“Liria mund të të mos bëjë të lumtur, por të bën njeri”. Këtë thënie e kujton Driton Lajçi, Nënkryetar i Unionit të Pavarur të Studentëve...

Më të lexuarat

Kroaci: 11 të vdekur nga aksidenti i autobusit

Të paktën 11 persona kanë vdekur si pasojë e një aksidenti të rëndë në autostradën A4 Zagreb-Goriçan, mëngjesin e së shtunës. Sipas informacioneve jozyrtare janë...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Milan Radojçiq: Jam kthyer në Kosovë dhe ju e dini...

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojçiq, ka sfiduar shtetin e Kosovës, duke e postuar një video nga pjesa veriore e Republikës së Kosovës. Radojçiq, ka...

Të fundit nga rubrika