100 persona vdesin në Brazil si pasojë e reshjeve të mëdha të shiut

Rreth 100 persona kanë vdekur në Brazil si pasojë e reshjeve të vazhdueshme të shiut, të cilat kanë shkaktuar shembjen e dheut në disa lagje të varfëra

Pasojat e shembjes së dheut në Brazil. Foto: BBC

Njëqind persona kanë vdekur si pasojë e një fatkeqësie natyrore në Brazil. Shiu i rrëmbyeshëm kishte shkaktuar rrëshqitje të dheut pranë qytetit të Recife në Brazilin verilindor.

Ekipet e shpëtimit kanë vazhduar kërkimet për njerëzit e zhdukur, pas pasojave të rënda në lagjet e varfëra të cilat u prekën më së shumti në këtë fatkeqësi natyrore.

Presidenti Jair Bolsonaro kishte postuar një video në rrjetet sociale, ku shihej në një aeroplan që fluturonte në zonën e prekur nga katastrofa natyrore, raporton BBC.

Rrenojat e shkaktuara nga shiu i rrembyeshëm në Brazil. BBC

Më vonë, ai tha se ishte rrezik që të ulej për shkak të “paqëndrueshmërisë së tokës”.

Rreth 1200 persona të ekipeve të shpëtimit përmes varkave e helikopterëve u vendosën në shtetin e Pernambuco-s, ku edhe kishte ndodhur fatkeqësia.

Luiz Estevão Aguiar tha për TV Globo se kishte humbur 11 të afërm.

“Më vdiqën motra, kunati, 11 persona nga familja ime, ishte e vështirë… Nuk e prisja këtë”, tha ai i përlotur.

Flávio José da Silva po kërkonte njerkun e tij Gilvan në rrënojat e asaj që dikur ishte shtëpia e tij.

Ekipet e shpëtimit në Brazil. BBC

Ai tha se pak pasi u shemb, kishte dëgjuar Gilvanin të thoshte: “Unë jam këtu, nën tokë”. “Shpresojmë ta gjejmë të gjallë”, tha Silva, duke treguar një grumbull mbeturinash.

Përmbytjet vdekjeprurëse dhe rrëshqitjet e dheut kanë vrarë qindra njerëz në Brazil gjatë vitit të kaluar.

Ekspertët e lidhin motin e keq me La Niña, një efekt klimatik në Oqeanin Paqësor që mund të ndikojë në motin e mbarë botës.

Shumë faktorë kontribuojnë në përmbytjet, por një atmosferë ngrohëse e shkaktuar nga ndryshimet klimatike i bën më të mundshme reshjet ekstreme.

Bota tashmë është ngrohur me rreth 1.2C që nga fillimi i epokës industriale dhe temperaturat do të vazhdojnë të rriten, nëse qeveritë në mbarë botën nuk bëjnë shkurtime të mëdha të emetimeve.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Të fundit nga rubrika