15 vjet nga tragjedia e Gërdecit

Të mërkurën e 15 marsit bëhen 15 vjet qëkur tragjedia në Gërdec në një “fabrikë” për demontimin e armëve në fshatin afër Vorës mori jetën e 26 personave dhe la të plagosur 300 persona

Tragjedia në Gërdec

Të mërkurën bëhen 15 vjet nga tragjedia e Gërdecit, ku humbën jetën 26 persona dhe 300 të tjerë u plagosën, pas shpërthimit në një depo të demontimit të municioneve.

Si pasojë e këtij shpërthimi ishin dëmtuar edhe qindra shtëpi që ishin përreth zonës në Gërdec.

Ngjarja e rëndë ndodhi të shtunën e 15 marsit të 2008-s, në një “fabrikë” për demontimin e armëve në fshatin afër Vorës, pikërisht në orën 12:05 të mesditës.

Sipas vendimit të gjykatës, ish-përgjegjësi i fabrikës së armëve të demontimit, që shpërtheu më 15 mars 2008 në Gërdec, u dënua me 18 vjet burgim, ish-drejtori i MEICO, po ashtu me 18 vjet burgim, ndërsa administratori i fabrikës Alba-Demil me 10 vjet burgim./KP

Shija e redaktorit

“Komplot-i” nis të hënën në Televizionin Dukagjini

Rrëfimet për të djeshmen dhe të ardhmen, në formën e të vërtetave dhe gënjeshtrave, e mbështjellin shpesh njëra-tjetrën në botën në të cilën jetojmë. Pas...

“Do të doja të dielën të marshoja me ju, kriminelët...

Ish-Shefi i Misionit Verifikues të OSBE-së në Kosovë, William Walker, ka thënë se do të donte të merrte pjesë në marshin e së dielës...

Certifikohen pjesëtarët e FSK-së për mbështetje me zjarr indirekt

Forca e Sigurisë së Kosovës (FSK) ka certifikuar pjesëtarët për mbështetje me zjarr indirekt, të premten e 31 marsit. “Me qëllim të përgatitjes profesionale të...

Të fundit nga rubrika