17 persona të plagosur në festivalin “Medusa”

Për shkak të erërave të forta është shembur një skenë në festivalin 'Medusa' në Spanjë. Nga kjo ngjarje, një person ka humbur jetën dhe 17 të tjerë janë plagosur, tre prej tyre rëndë

Festivali "Medusa" në Spanjë. Foto: CNN

Të shtunën e 13 gushtit gjatë mbajtjes së festivalit muzikor në Spanjë është shembur një skenë. Zytarët lokalë thonë se një person ka vdekur dhe 17 janë plagosur, tre prej tyre rëndë.

Katastrofa goditi në Festivalin Medusa në qytetin Cullera pranë Valencias në orën 4:18 të mëngjesit me orën lokale “për shkak të një ere të fortë”, thanë ata.

Burri i vrarë ishte 22 vjeç, tha Garda Civile spanjolle.

Njësia paraushtarake e policisë spanjolle Garda Civile shtoi se kishte më shumë dëme sesa thjesht shembja e pjesshme e skenës.

“Për shkak të një ere të fortë, hyrja kryesore dhe skena kryesore e Festivalit Medusa në Cullera ra në tokë”, tha një zëdhënës në Valencia, raporton CNN.

Ka pasur rreth 50 mijë njerëz në vendin e festivalit kur ndodhi incidenti, tha ai, duke shtuar se u deshën 40 minuta për të evakuuar njerëzit nga festivali, me dyert e daljes duke funksionuar siç duhet.

Ximo Puig, president i qeverisë rajonale të Valencias, u shprehu ngushëllime familjes dhe miqve të viktimës në një postim të së shtunës.

“Një aksident i tmerrshëm që na trondit të gjithëve. Dua të shpreh ngushëllimet e mia më të thella për familjen dhe miqtë e të riut që vdiq sot herët në mëngjes në Festivalin Medusa në Cullera,” tha Puig.

Një i vdekur pasi erërat e forta shkaktuan shembjen e një skene festivali në Spanjë

 

Shija e redaktorit

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Ndryshimi që erdhi nga protestat e studentëve këmishëbardhë të UP-së

“Liria mund të të mos bëjë të lumtur, por të bën njeri”. Këtë thënie e kujton Driton Lajçi, Nënkryetar i Unionit të Pavarur të Studentëve...

Më të lexuarat

Maqedonia nuk i njeh letërnjoftimet serbe të institucioneve paralele

“Kjo nuk ka qenë temë diskutimi fare…” Kjo ishte përgjigjja e ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në pyetjen nëse serbët mund ta kalojnë...

Ymeri: Kurti është një hap para dialogut dhe marrëveshjeve me...

“Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është është një hap para në dakordim të dialogut dhe marrëveshjeve  me Serbinë”. Kështu, ka deklaruar analisti politik, Visar Ymeri,...

Dhunohet 13-vjeçarja, viktima është 8 muajshe shtatëzënë

“Jam frigu tha prej meje, dëmëthënë prej prindit. Jam frigu me tregu, kom mendu se hajt kurgjo nuk është”. Kështu nis rrëfimi i një ngjarjeje...

Të fundit nga rubrika