24 vjetori i Betejës së Llapushnikut

Përkujtohet Beteja e Llapushnikut e cila kishte ndodhur më 8, 9 dhe 10 maj 1998. Në këtë betejë kishin rënë 47 dëshmorë dhe 24 martirë

Beteja e Llapushnikut ishte zhvilluar tri ditë me radhë dhe ishte njëra ndër betejat më të lavdishme të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK).

24 vjet më parë në grykën e fshatit Llapushnik të Drenasit, ishte zhvilluar beteja ndërmjet forcave të UÇK-së dhe forcave okupuese serbe, e njohur si Beteja e Grykës së Llapushnikut.

Gryka e Llapushnikut është mbajtur e bllokuar për muaj me radhë, duke u mundësuar luftëtarëve të UÇK-së që të lëvizin të lirë në një pjesë të madhe të territorit të Kosovës dhe kjo ua mundësoi që të organizohej dhe të furnizohej me armatime, transmeton “Telegrafi”.

Ushtarët e UÇK-së

Lufta e zhvilluar në Grykën e Llapushnikut për kontrollin e kësaj zone, ka qenë më e rëndësishmja për Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës, pasi e bënte të pakalueshme për forcat serbe rrugën Prishtinë – Pejë.

Në këtë betejë kishin rënë 47 dëshmorë dhe 54 martirë.

 

Shija e redaktorit

111 vjet që nga shpallja e pavarësisë së Shqipërisë

Sot 111 vjet më parë në Vlorë, përfaqësues të Vilajeteve shqiptare e shpallën pavarësinë e shtetit shqiptar. Kuvendi Kombëtar i Vlorës mbledhjen e tij të...

Presidentja Osmani udhëton për në Tiranë, merr pjesë në Samitin...

Presidentja e Kosovës, me ftesë të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, ka udhëtuar për në Tiranë ku do të marrë pjesë në Samitin III...

“Revolta shqiptare ndaj osmanëve”, botimi i “The Spectator” më 1880...

Në një artikull të publikuar në revistën britanike, “The Spectator”, më 15 maj 1880, rrëfehet historia e një revolte shqiptare dhe shfaq vështirësinë që...

Të fundit nga rubrika