AAK kërkon ndryshimin e ligjit për pensionistët e viteve të 90-ta

Deputeti i AAK-së, Shemsedin Dreshaj, e ka kritikuar LVV-në për ndërrim të qëndrimeve pas ardhjes në pushtet. Ai ka kërkuar nga qeveria që ta ndërrojë nenin e skemave pensionale, i cili sipas tij është diskriminues

Shemsedin Dreshaj-AAK

Deputeti i AAK-së, Shemsedin Dreshaj, ka kërkuar përsëri nga Qeveria e Kosovës që ta ndërrojë nenin e skemave pensionale, i cili sipas tij është diskriminues.

Ai e ka akuzuar Lëvizjen Vetëvendosje, e cila sipas tij i ka ndërruar qëndrimet pas ardhjes në pushtet për Ligjin për skema pensionale.

Dreshaj ka kërkuar që të ndryshohet kriteri i cili kërkon nga punëtorët stazh 15-vjeçar të punës para një janarit 1999 për ta përfituar pensionin.

“Ky debat solli në pah se qëndrimet e partisë në pushtet ndërrojnë sipas agjendave dhe jo sipas programit. Kur LVV ishte në opozitë, e kishte mbështetur këtë ligj në mënyrë të plotë, ndërsa sot nga debati i organizuar shihej qartë se mungon vullneti politik që kjo çështje të shkojë përpara që të zgjidhet ky problem. Ky është diskriminim i jashtëligjshëm, i dhunshëm, me ç’rast këta njerëz nuk shkojnë në pensionim meritor me kontribute të veta që i kanë dhënë për aq vjet sa kanë punuar”, ka thënë ai.

Deputeti i AAK-së ka theksuar se ky kriter duhet të largohet, për shkak se gjenerata e cila është në radhë për t’u pensionuar nuk e plotëson këtë kërkesë, dhe sipas tij nuk mund të përfitojnë nga e drejta për pension më të dinjitetshëm.

Shija e redaktorit

Kosova fiton ndaj Qipros, siguron vendin në Ligën C

Kosova ka shënuar fitore ndaj Qipros me rezultat 5 me 1 në Stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë në kuadër të Grupit 2 në Ligën...

A rrezikon Kosova të ngelet pa punëtorë?

Problemi i ikjes së punëtorëve nuk haset vetëm te personeli mjekësor, por shqetësuese është edhe ikja e fuqisë punëtore të profileve të ndryshme në...

Sa gjenerata duhet të kalojnë që të arrihet marrëveshja në...

“Duhet që dy gjenerata të kalojnë, një veç se ka kaluar”. Kështu kishte deklaruar ish i emëruari i Organizatës së Kombeve të Bashkuara(OKB) si Administrator...

Më të lexuarat

Azemi: Kurti është kryeministër i imi, kurrë nuk kam për...

Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat, Jusuf Azemi ka thënë se një herë të vetme nuk është ftuar një përfaqësues nga sektori...

Mehaj: Oficeri Luan Haradinaj ka diplomuar në SHBA për Inteligjencë...

  Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, ka njoftuar se Ushtrisë së Kosovës(FSK), i është shtuar dhe një Oficer i diplomuar në Military Intelligence Basic Officer...

Mushkolaj: Pezullimi i grevës nga SBAShK-u, vetëm zgjidhje për të...

Analisti Imer Mushkolaj sa i përket paralajmërimeve të SBAShK-ut për pezullim të grevës dhe që mësimi pritet të fillojë më tre tetor, ka thënë...

Të fundit nga rubrika