Abazoviq publikon informacione të reja rreth urës që do të lidhë Ulqinin me Velipojën

Pas prezantimit të projektit të përbashkët infrastrukturor për ndërtimin e urës mbi Bunën, kryeministri i Malit të Zi ka bërë të ditur se përfundimi i këtij projekti parashihet të bëhet në verën e vitit 2024

Ura e planifikuar të ndërtohet mbi Bunën

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, ka bërë të ditur se ura që do të lidhë Ulqinin me Velipojën, njëherësh do të lidhë 34 kilometra të plazhës ranore, të cilat vizitohen nga afro 530 mijë turistë në vit.

Përmes një postimi në Facebook, Abazoviq ka zbuluar disa informacione të reja për urën mbi lumin Buna që planifikon të lidhë dy qytetet bregdetare.

Gjatësia totale e urës do të jetë 310 metra, ndërsa hapësira ndërmjet dy shtyllave mbajtëse do të jetë 139 metra.

Njoftimi i Abazoviq në Facebook
“Kjo urë do të jetë 17 metra e gjerë dhe do të ketë dy korsi trafiku nga 3,75 metra, dy trotuare me gjerësi prej dy metrave dhe dy shtigje për biçikleta me gjerësi nga 1,25 metra”,  ka shkruar Abazoviq në Facebook.

Distanca aktuale ndërmjet Ulqinit dhe Velipojës është 73 kilometra, ndërsa me ndërtimin e urës do të reduktohet në vetëm 1 kilometër.

Mes të tjerash, Abazoviq ka njoftuar se afati i planifikuar për përfundimin e punimeve është gushti i vitit 2024.

“Ne lidhim njerëzit! Ne po forcojmë ekonominë! Ne po ndërtojmë Malin e Zi”,  ka thënë ai.

Të mërkurën e 8 qershorit, Kryeministrat e Malit të zi dhe Shqipërisë kanë prezantuar para publikut projektin e përbashkët infrastrukturor, ndërtimin e urës mbi Bojanë.

Abazoviq dhe Rama prezantojnë projektin e urës në Bojanë

Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

Detaje të reja nga vetëvrasja e Sokol Halilit

Burime të RTV Dukagjinit, kanë mësuar se Sokol Halili, i dyshuar për vrasjen e gruas së tij, e ka vrarë veten në shtëpinë e...

LAJMI I FUNDIT: Vetëvritet i dyshuari për vrasjen e 35-vjeçares

Sokol Halili, i dyshuar për vrasjen e gruas shtatzënë, e ka vrarë veten. Kështu ka bërë të ditur ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal...

Nga 30 ditë paraburgim për tri infermieret e përfshira në...

Gjykata Themelore në Pejë, ua ka caktuar masën e paraburgimit prej 30 ditësh tri infermiereve, të cilat dyshohen se kanë keqtrajtuar fizikisht një grua...

Të fundit nga rubrika