Agim Aliu merr mandatin për kryetar të AKK-së

Për katër vitet e ardhshme, Agim Aliu do të jetë kryetar i Asociacionit të Komunave të Kosovës (AKK).

Kryetari i Ferizajt, ka marrë shumicën e votave në Kuvendin e Përgjithshëm të Asociacionit të Komunave të Kosovës që është mbajtur të martën e pesë prllit.

Zgjedhjen e tij për kryetar të AKK-së, Aliu e ka quajtur privilegj, dhe ka falënderuar kryetarët e komunave për besimin e dhënë.

“Duke e falënderuar për punën e kontributin, strukturën e deritanishme të AKK-së, u zotova se bashkë me kolegët tjerë kryetarë të komunave, do të jemi zë i fuqishëm e të palodhur në artikulimin e kërkesave qytetare”, ka thënë Aliu.

Kuvendi zgjedhor i AKK-së

Ndërsa, anëtarë të Bordit të AKK-së janë zgjedhur kryetari i Lipjanit, Imri Ahmeti, kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj, kryetari i Suharekës, Bali Muharremaj, kryetari i Obiliqit, Xhafer Gashi, kryetari i Vitisë, Sokol Haliti dhe Dragan Petkoviq, kryetar i Komunës së Parteshit.

“Me shumicë votash dhe në bazë të formulës sipas Statutit të AKK-së bazuar në zgjedhjet lokale të vitit 2021, kryetari i ri i Asociacionit të Komunave të Kosovës është zgjedhur z.Agim Aliu, ndërsa Nënkryetar u zgjodh z.Imri Ahmeti”, thuhet në njoftimin e AKK-së.

Pas marrjes së mandatit, Aliun e ka ururar kryetari i partisë së tij, Memli Krasniqi, duke e quajtur atë “kryetar model i qeverisjes lokale”

Kretari i PDK-së, Memli Krasniqi dhe Kryetari i Ferizajt, Agim Aliu

“Agimin dhe Shaqirin, si dhe të gjithë anëtarët e tjerë të bordit te AKK-së, i uroj për marrjen e përgjegjësive të reja, i bindur se do të bëjnë punë të mira në përfaqësimin e interesave të komunave të Kosovës dhe të gjithë qytetarëve të vendit tonë”, ka shkruar Krasniqi në Facebook.

Aliun e ka uruar edhe drejtori ekzekutiv i AKK-së, Sazan Ibrahimi.

Deri më tani, kryetar i AKK-së, ishte Imri Ahmeti, e që, njëkohësisht, është kryetar i Komunës së Lipjanit.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika