AGK: Deklaratë e rrezikshme dhe e papranueshme e Bislimit kundër medieve të Kosovës

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK) ka reaguar lidhur me deklaratën e zëvëndëskryeministrit të Kosovës, Besnik Bislimi se mediat në Kosovë "financohen nga Serbia"

Zëvëndësministri i Kosovës, Besnik Bislimi ka thënë se mediat në Kosovë “financohen nga Serbia”.

Lidhur me këtë ka reaguar Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK), duke e cilësuar si “deklaratë të rrezikshme dhe të papranueshme”.

“Në konferencën për shtyp bashkë me Kryeministrin Kurti, kur është pyetur për lëshimet që ai i ka përmendur më herët në një intervistë për gazetën serbe “Danas”, ai ka bërë deklarata skandaloze”, thuhet në reagimin e AGK-së.

AGK-ja e ka dënuar ashpër “gjuhën e papranueshme” të zëvëndëskryeministrit Bislimi.

“AGK-ja, e dënon ashpër këtë gjuhë të papranueshme të njeriut të dytë të Qeverisë, dhe vë në pah se kur vjen nga niveli më i lartë i pushtetit vë në rrezik serioz, edhe fizik gazetarët e medieve kosovare”.

Në reagimin e tyre thuhet se “Qeveria Kurti duhet të ndalojë së sulmuari mediet kosovare, dhe të lejojë ato ta bëjnë punën e tyre, duke përfshirë komponentin shumë të rëndësishëm të mbajtjes përgjegjës të pushtetit”.

Shija e redaktorit

Rama: Mirëmengjes me përulje e nderim për Afrim Bunjakun

“MIRËMËNGJES me përuljen me nderim për efektivin e Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku, i cili dha jetën në krye të detyrë”. Kështu ka shkruar kryeministri  Shqipërisë...

Tragjedia e 24 shtatorit, sulmi terrorist dhe vrasja e policit...

Këtë të hënë, më 25 shtator, u vendos të shpallet ditë zie shtetërore, derisa i gjithë vendi u trondit nga një sulm terrorist. Tragjedia vazhdoi...

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Të fundit nga rubrika