Aksioni “Subvencioni 2021”, arrestohen 11 persona

Të mërkurën e 29 qershorit nga një aksion i policisë së Kosovës janë arrestuar 11 persona, për keqpërdorime në Agjensionin për Zhvillimin e Bujqësisë. Tre prej tyre janë persona zyrtarë, ndërsa tetë të tjerët janë përfitues subvencionesh. Ky aksion është realizuar në gjashtë komuna

Ilustrim

Hetuesit policorë nga Drejtoria për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit, pas hetimeve disa mujore në bashkëpunim me Agjensionin për Zhvillimin e Bujqësisë kanë arrestuar 11 persona.

Në njoftimin e policisë thuhet se, të arrestuarit janë ndaluar për shkak se dyshohen se janë përfshirë në veprat penale “keqpërdorim i pozitës apo autoritet zyrtar”, “marrja e ryshfetit”, “dhënia e ryshfetit”, “mashtrimi me subvencione”, “falsifikimi i dokumenteve zyrtare” dhe “pengim i të provuarit apo procedurës zyrtare”.

Tre nga të arrestuarit janë persona zyrtarë, ndërsa tetë të tjerë janë përfitues subvencionesh, të cilët dyshohet se kanë përfituar subvencione përmes dhënies së ryshfetit dhe falsifikimit të dokumenteve.

Ky operacion ka përfshirë 6 komuna të Kosovës: Pejë, Istog, Deçan, Viti, Suharekë dhe Ferizaj.

Me aktvendim nga prokurori, të njëmbëdhjetë të dyshuarit janë dërguar në mbajtje për 48 orë.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Çfarë do t’i sjellin Kosovës ujditë në samitin e BE-së...

Të martën e 6 dhjetorit, samiti në Tiranë do të jetë i pari midis Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor që zhvillohet në territorin e...

Më të lexuarat

Aktorja që publikoi videon: Për personat përgjegjës ishte si lojë,...

Aktorja Kaltrinë Zeneli ka treguar historinë e publikimit të videos që bëri bujë të mërkurën, aty ku shihej një e moshuar gjersa keqtrajtohej nga...

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Serbia gjobitet nga FIFA për Kosovën

Federata e Futbollit të Serbisë është gjobitur nga FIFA të mërkurën për deklarata politike të  bëra në kuadër të Kupës së Botës që po...

Të fundit nga rubrika