Ambasadori francez në Kosovë merr pjesë në përkujtimin e masakrës së Reçakut

Ambasadori francez, Olivier Guerot, ka bërë homazhe sot në Reçak më 24 vjetorin e masakrës që ndodhi në këtë vend. Ndërsa, në rrjete sociale ai ka thënë se duke kujtuar të kaluarën ndërtojmë të ardhmen e Kosovës

Foto ilustrim

Ambasadori i Francës në Kosovë, Olivier Guerot, ka marrë pjesë në përkujtimin e masakrës në fshatin Reçak të Komunës së Shtimes, ku tashmë janë bërë 24 vjet që nga vrasja e 45 civilëve shqiptarë nga forcat serbe.

Ai, në një postim në rrjetin social Twitter, ka njoftuar për pjesëmarrjen e tij në homazhet për 23-vjetorin e masakrës, duke përkujtuar një fëmijë viktimë në mesin e shumë të tjerëve. Ai ka thënë se Halimi ishte vetëm 14-vjeçar kur është vrarë nga forcat serbe.

“Kam marrë pjesë në përkujtimin e masakrës së Reçakut në vitin 1999. Halimi ishte vetëm 14 vjeç kur u vra. Një viktimë mes shumë të tjerëve. Duke kujtuar të kaluarën dhe duke ndërtuar të ardhmen e Kosovës”, ka shkruar ai.

15 janari i vitit 1999 është nga ato data që janë të mbushura me histori përgjatë luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës(UÇK) për çlirimin e vendit.

Në fshatin Reçak, pikërisht në këtë datë banorët përjetuan momentet më të vështira gjersa i priti një mëngjes nën krismat e armëve, e të cilat atëkohë ishin shndërruar në një  përditshmëri të zakonshme.

Gjatë kësaj dite, në fshatin 30 kilometra larg Prishtinës, forcat policore dhe ushtarake serbe kanë vrarë 45 civilë shqiptarë. Ngjarje e cila u cilësua si masakër edhe nga shefi i atëhershëm i Misionit Verifikues të OSBE-së në Kosovë, William Walker.

Shija e redaktorit

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Arti dhe kultura janë letërnjoftim nacional

Selman Jusufi, i cili ka studiuar Artin dramatik në Universitetin e Prishtinës, nga viti 1973 deri më 1985, ka qenë i angazhuar në Teatrin...

Më të lexuarat

KFOR-i: Ushtria serbe s’ka nevojë për autorizim për të lëvizur...

KFOR-i ka reaguar lidhur me vizitën e ministrit serb të Mbrojtjes dhe shefit të Shtabit të Forcave të Armatosura të Serbisë, në bazën ushtarake...

Lajçak ‘befason” thotë se me Kurtin kanë rënë dakord që...

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak, ka njoftuar nëpërmjet rrjetit të tij social se është në Kosovë, për të...

Barrikadat, KFOR-i paralajmëron ndërhyrje nëse ato nuk largohen

Efikasiteti i këtyre mjeteve të rënda të KFOR-it është testuar hiç më larg se dy ditë më parë. Ushtrimet e 19 dhjetorit i kanë mundësuar...

Të fundit nga rubrika