ASK: Prodhimi i energjisë pëson rënie mbi 13%

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK), ka publikuar raportin me statistikat mujore për energjinë e muajit janar të vitit 2022, në krahasim me vitin paraprak të po të njëjtit muaj.

Sipas raportit  të ASK-së, prodhimi i energjisë bruto nga termocentralet e Kosovës në janarin e vitit 2022, krahasuar me janarin e vitit të kaluar, ka pasur rënie për 13,08%.

Kjo i bie që nga 604.529 megavat energji të prodhuar në janarin e vitit 2021, prodhimi në janarin e 2022-tës ka rënë në 525.431.

Po ashtu, në raport jepen statistika për konsumin e energjisë, i cili, në krahasim me vitin e kaluar, ka pasur rritje prej 4.52%.

“Energjia elektrike bruto në dispozicion ishte 869.42 Gwh, kurse konsumi i energjisë elektrike ishte 536.21 Gwh, ose 4.52% më i madh sesa në muajin e njëjtë të vitit paraprak. Pjesëmarrja e energjisë elektrike alternative në kuadër të konsumit të përgjithshëm ishte 7.6%”, thuhet në raportin e ASK-së.

Rritjes së konsumit të energjisë në janarin e vitit aktual i ka paraprirë edhe rritja e prodhimit të thëngjillit.

Në raport thuhet se “prodhimi i thëngjillit ishte 7.83 mijë ton, ose rreth 26.88% më shumë sesa në muajin e njëjtë të vitit paraprak”.

Por, edhe pse ka pasur rritje të prodhimit, rezultatet e raportit thonë se sasia e transformuar në energji elektrike në vitin 2022 ka pasur rënie 11,31%.

Ky publikim nga ASK-ja, është publikimi i parë i tillë për muajin referues të janarit të 2022-ës.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Avokati Gashi: Ka neglizhencë të hetimeve, Astrit Dehari është goditur...

Avokati Tomë Gashi ka njoftuar se të premten e 12 gushtit do të mbajë konferencë për media në lidhje me rastin e vdekjes së...

Të fundit nga rubrika