Azerbajxhani nis operacionin ushtarak në Nagorno-Karabakut

Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit ka njoftuar fillimin e operacioneve "antiterroriste" në rajonin e saj të Nagorno-Karabakut, që ndodhet nën kontrollin e Armenisë. Ky zhvillim ka rritur tensionet në zonën e Nagorno-Karabakut, një enklavë etnike armene që është e njohur ndërkombëtarisht si pjesë e Azerbajxhanit

Azerbajxhani nis një operacion të ri ushtarak kundër armenëve në Nagorno-Karabakh.

Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit thotë se ka filluar operacionet “antiterroriste” në rajonin e saj të shkëputur të Nagorno-Karabakut, nën kontrollin armen.

Tensionet kanë qenë të larta për muaj të tërë rreth enklavës etnike armene, e njohur ndërkombëtarisht si pjesë e Azerbajxhanit, raporton BBC.

Njëmbëdhjetë policë dhe civilë të Azerbajxhanit janë raportuar të vrarë në një shpërthim mine dhe një incident tjetër.

Ndërkohë sirenat e sulmit ajror janë raportuar në qytetin kryesor të Karabakut.

Ndërsa zyrtarët e mbrojtjes në rajonin e shkëputur thanë se ushtria e Azerbajxhanit kishte “shkelur armëpushimin përgjatë gjithë linjës së kontaktit me sulmet me raketa-artileri”.

Përfaqësues të tjerë të Karabakut folën në mediat armene për një “ofensivë ushtarake në shkallë të gjerë”.

Dy fqinjët, Azerbajxhani dhe Armenia, kanë hyrë në luftë dy herë për Nagorno-Karabakun, së pari në fillim të viteve 1990 pas rënies së Bashkimit Sovjetik dhe përsëri në vitin 2020.

Që nga dhjetori, Azerbajxhani ka vendosur një bllokadë efektive të rrugës së vetme për në enklavë nga Armenia, e njohur si Korridori i Laçinit.

Të martën, ministria e Mbrojtjes në Baku akuzoi forcat armene për “granatim sistematik” të pozicioneve të saj të ushtrisë dhe tha se ishte përgjigjur duke nisur “aktivitete lokale, antiterroriste… për të çarmatosur dhe siguruar tërheqjen e formacioneve të forcave të armatosura të Armenisë nga territoret tona”.

Ai këmbënguli se nuk kishte në shënjestër civilët apo objektet civile, por në vend të kësaj tha se “vetëm objektivat legjitime ushtarake po paaftësohen nga përdorimi i armëve me precizion të lartë”.

Ministria e Mbrojtjes e Armenisë tha se pretendimet për zjarr ushtarak armen nuk korrespondonin me realitetin, transmeton Portali Dukagjini.

Mirëpo, zhurmat e artilerisë dhe të armëve u dëgjuan të martën nga kryeqyteti rajonal i Karabakut, Khankendi, i njohur si Stepanakert nga armenët. Rreth 120,000 armenë etnikë jetojnë në këtë zonë malore.

Gjatë konfliktit gjashtëjavor të vitit 2020, Azerbajxhani rimori territoret përreth Karabakut që mbaheshin nga Armenia që nga viti 1994.

Një armëpushim i brishtë ndodhi dhe i kontrolluar nga rreth 3,000 paqeruajtës rusë që atëherë është vënë nën presion të shtuar, me vëmendjen e Moskës të devijuar nga pushtimi i saj në shkallë të plotë të Ukrainës.

Së fundi, kryeministri armen, Nikol Pashinyan, tha se Rusia “po largohej spontanisht nga rajoni”.

Azerbajxhani e kishte mohuar rritjen e numrit të trupave në rajon.

Ndërsa, të hënën, ajo lejoi ndihmën nga Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq në Karabakh në dy rrugë, njëra nëpërmjet Korridorit Lachin nga Armenia dhe tjetra në rrugën Aghdam të Azerbajxhanit.

Kishte shpresa se tensionet mund të zvogëloheshin, por më pas zyrtarët e Azerbajxhanit thanë se gjashtë persona u vranë, përfshirë katër policë, kur automjeti i tyre kaloi mbi një minë tokësore në zonën e Khojavand.

Ministria e Mbrojtjes publikoi imazhe të automjetit të shkatërruar, por zyrtarët armenë etnikë në Karabakh thanë se ishte ushtria e Azerbajxhanit që kishte shkelur armëpushimin.

Shija e redaktorit

Rama: Mirëmengjes me përulje e nderim për Afrim Bunjakun

“MIRËMËNGJES me përuljen me nderim për efektivin e Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku, i cili dha jetën në krye të detyrë”. Kështu ka shkruar kryeministri  Shqipërisë...

Tragjedia e 24 shtatorit, sulmi terrorist dhe vrasja e policit...

Këtë të hënë, më 25 shtator, u vendos të shpallet ditë zie shtetërore, derisa i gjithë vendi u trondit nga një sulm terrorist. Tragjedia vazhdoi...

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Të fundit nga rubrika