Bashkimi Evropian paralajmëron sanksione të reja ndaj Rusisë

Bashkimi Evropian, të hënën ka paralajmëruar se do të shqyrtojë mundësitë për sanksione të reja ndaj Rusisë, ka raportuar Zëri i Amerikës.

Përmes një deklarate, Shefi i Politikës së Jashtme të Bashkimi Evropian, Josep Borell, ka thënë se BE-ja do ta shqyrtojë çështjen e sanksioneve me urgjencë.

Masakrat e kryera në qytetin e Buçës, Borell i ka cilësuar si mizore dhe se sipas tij janë duke ofruar ndihmë për prokurorët ukrainas për t’i dokumentuar krimet e luftës.

Sulmet e Rusisë, i ka dënuar edhe Sekretari Amerikan i Shtetit Antony Blinken, duke e akuzuar shtetin rus për akte mizorie.

Për të diskutuar në lidhje me luftën në Ukrainë, Blinken do të niset për në Bruksel për t’u takuar me ministrat e jashtëm të vendeve anëtare të NATO-s.

Reagim për maskrën në Buça ka pasur edhe Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres. Ai përmes një postimi në rrjetin social Tëitter, ka thënë se duhet të ketë hetim për këtë tragjedi.

“Jam thellësisht i tronditur nga imazhet e civilëve të vrarë në Bucha, Ukrainë. Është thelbësore që një hetim i pavarur të çojë në llogaridhënie efektive”, ka thënë Guterres.

Se nevojiten më shumë sanksione kundër shtetit rus, është shprehur edhe presidenti francez Emmanuel Macron.

Kryeprokurorja e Ukrainës, të dielën ka njoftuar se kanë gjetur mbi 400 trupa të pa jetë rreth qytetit të Kyievit.

Këto akuza i ka hedhur poshtë shteti i Rusisë, duke thënë se pamjet në qytetin e Buçës, janë të inskenuara nga Ukraina në bashkëpunim me vendet perëndimore.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Osmani: Në Kosovë nënkryetare të Kuvendit e kemi një të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas emërimit të nënkryetarit të Kuvendit të Serbisë, Bozhidar Deliq, për të cilin ka thënë se ka...

Të fundit nga rubrika