Bekë Berisha: Albin Kurti ia hapi dyert e Shtëpisë së Bardhë Serbisë

Vizita e Marko Gjuriqit në Shtëpinë e Bardhë, është bërë alarmi i fundit për ne.

Kjo vizitë e ambasadorit serb në Shtëpinë e Bardhë ka nxitur debat të gjerë për qasjen e Kosovës, ndaj aleatit të shqiptarëve, Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

“Pavarësisht se e kishim lajmëruar orientimin krejtësisht të gabuar dhe qasjen amatoreske të kësaj qeverie, nuk do ta kishim besuar kurrë se ajo do të bënte që të hapeshin dyert e Amerikës për Serbinë dhe ti mbylleshin Kosovës”, ka thënë në rrjetin social, Facebook, Bekë Berisha.

Marko Gjuriq në Shtëpinë e Bardhë me Presidentin amerikan Joe Biden

Situata është tepër shqetësuese, sipas këtij të fundit, në postimin e tij në Facebook thuhet se, veprimet e qeverisë Kurti janë amatore, dhe kanë dërguar në izolim Kosovën, si dhe i kanë lënë hapësirë Serbisë që të bëhet pro amerikane. Ndërkaq, Berisha bëri thirrje ndaj shtetit shqiptar, duke thënë që, pavarësisht kontributit të çmueshëm që ka dhënë gjithmonë në krahun e diplomacisë së Kosovës, të shtojë punën e saj diplomatike për t’i dalë në ndihmë shtetit të Kosovës.

“Albin Kurti arriti në më pak se një vit ti kthejë mbrapa të gjitha arritjet e Kosovës në rrafshin diplomatik duke e izoluar Kosovën, jo vetëm nga Amerika, por edhe nga Tirana. Në vitin e parë të kësaj qeverie, diplomacia e Kosovës ka shërbyer më shumë për të sulmuar Tiranën dhe UÇK-në, sesa për të ndërtuar e mirëmbajtur marrëdhënie me miqtë tanë” ka shkruar Berisha.

UÇK-ja

Sipas këtij të fundit, lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) ishte serioze, e guximshme dhe determinuese në krijimin e aleancës me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Organizatën e Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO), dhe me shtetet tjera perëndimore. Kjo ishte meritë e spektrit politik të kohës që u bashkua, pavarësisht ndarjeve, dhe zhvilloi një diplomaci të qartë pro amerikane e evropiane duke e çuar Kosovën drejt pavarësisë së saj. Kjo aleancë nuk ishte cenuar asnjëherë deri me ardhjen në pushtet të Albin Kurtit dhe Vjosa Osmanit.

Shija e redaktorit

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

“You have no idea”, paradoksi i jetës së përditshme

Si të shprehim diçka që s’mund të thuhet? Si ta artikulojmë të paartikulueshmen? Si ta mendojmë të pamendueshmen? "You have no idea" (Ju s'e...

Më të lexuarat

Video ekskluzive nga incidenti në Pejë

Një zënkë verbale në mes të pronarëve të dy dyqaneve në qytetin e Pejës, ka dërguar deri te përdorimi i armës së zjarrit. Sipas burimeve...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika