Berisha: Kurti do të kishte shumë dëshirë që opozita ta rrëzonte

Deputeti i PDK-së Hisen Berisha, ka thënë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti “do të kishte dëshirë të rrëzohej nga opozita”

Deputeti Hisen Berisha

Deputeti i PDK-së, Hisen Berisha, në “Debat Plus” në RTV Dukagjini ka thënë se kryeministri Kurti “do të kishte dëshirë të rrëzohej nga opozita”.

“Albin Kurti do të kishte shumë dëshirë sikur opozita do të mund ta rrëzonte. Dihet se opozita nuk i ka numrat që të përdorë mjetin juridik siç është mocioni kushtetues dhe prandaj duhet gjetur forma prapë ligjore dhe kushtetuese që kjo Qeveri duhet të ndalet”, ka thënë Berisha.

Berisha ka thënë se si parti politike kanë zgjedhur moratorium parlamentar si mjet kushtetues për të ndalur Qeverinë Kurti.

“Kjo është zgjidhja që duhet t’i bashkëngjiten edhe partitë tjera të opozitës dhe presidentja duhet të provojë të gjejë një kompromis konsesual politik për të shkuar drejt një qeverie tranzistore, ku mandati i së cilës nuk do të kufizohej në kohë, por në përmbushjen e detyrimeve programore”, ka thënë Berisha.

Shija e redaktorit

Kongresmenja amerikane: Çdo agresion ndaj Kosovës përbën kërcënim për sigurinë...

Lisa McClain, anëtare e Komitetit për Arsimin dhe Punën në Dhomën e Përfaqësuesve në Michigan të ShBA-së, ka thënë se Kosova që moti është...

The Guardian: Zyrtarët amerikanë u bindën nga provat e Qeverisë...

Sulmi terrorist në Banjskë të Zveçanit, më 24 shtator të këtij viti, e ka marrë edhe vëmendjen ndërkombëtare. Së fundmi, gazeta prestigjioze britanike “The Guardian”,...

Anton Cena me tre medalje, dy të arta dhe një...

Anton Cena, garues nga Kosova për Lojërat e 11-të për Policë, Doganierë dhe Zjarrfikës, ka arritur t'i fitojë tri medalje, dy të arta dhe...

Të fundit nga rubrika