Bërnabiq e shqetësuar për armatosjen e FSK–së

Armatosja dhe fuqizimi i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), po ''shqetëson'' autoritetet serbe të Beogradit, kështu ka thënë kryeministrja serbe, Ana Bërnabiç

Ana Bërnabiç, kryeministre e Serbisë

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiç ka deklaruar se është mjaft e shqetësuar për armatosjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK).

Shqetësimet e saj për forcimin e FSK-së i lidh me moslejimin e mbajtjes së zgjedhjeve serbe në Kosovë.

”Kurti thotë se ne po armatosemi, ndërsa dikush tjetër po e armatos atë. Unë jam e shqetësuar se sa mbështetje ka pasur ai, që serbëve të mos u lejojë të drejtën themelore për të votuar, fillimisht, në referendum dhe pastaj në zgjedhje”, tha Bërnabiç.

Sipas saj, gjëra të tilla destabilizojnë të gjithë rajonin e Ballkanit Perëndimor.

Të shtunën e 16 prillit, mediat serbe kanë raportuar se Britania e Madhe është duke e furnizuar Kosovën me raketa anti-tank ”Javelin” dhe ”NLAW”.

Por, ky dyshim i pakonfirmuar nga autoritetet britanike dhe kosovare, duket se ka shqetësuar shumë Serbinë, e cila në anën tjetër po armatoset nga Kina.

Armend Mehaj, ministër i Mbrojtjes

Ndërkaq, ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, ka thënë se ushtria është furnizuar e vazhdon të furnizohet me armatim dhe pajisje moderne, dhe kjo falë aleatëve tanë, në krye me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Forcat e Sigurisë së Kosovës

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika