Beyonce hap Oscars 2022 me performancën e parë live pas dy vjetësh

Gjatë mbrëmjes së djeshme të çmimeve Oscar, magjinë e hapjes së edicionit e solli Beyonce përmes performancës së saj.

Pas dy vjetësh larg performancave live, Beyonce u rikthye në mënyrë fantastike. Artistja, fituese e shumë çmimeve Grammy, nisi Oscars 2022 me performancën e “Be Alive”, e cila u nominua për këngën më të mirë origjinale.

Kënga u shkrua për filmin “King Richard”, i cili tregon historinë e babait të yjeve të tenisit, Serena dhe Venus Williams, dhe edukimin e tyre. Beyonce dhe kërcimtaret e saj, duke përfshirë vajzën e saj Blue Ivy, ishin të gjitha të veshura me të verdhë neoni, sikur ngjyra e një topi tenisi. Performanca u zhvillua në një fushë tenisi në Compton të Kalifornisë. Compton-i  është edhe vendi ku u rritën motrat Williams.

Beyonce dhe vajza e saj në hapjen e Akademisë Oscar 2022

Serena dhe Venus Williams, të cilat shërbyen si producente ekzekutive në film, prezantuan performancën. Kënga është një triumf pas dëshpërimit, dhe flet për vendosmërinë dhe shtytjen e palëkundur të familjes Williams.

Performanca e fundit e transmetuar e Beyonce ishte në memorialin e Kobe dhe Gianna Bryant në vitin 2020, A Celebration of Life.

“King Richard” është nominuar për filmin më të mirë. Will Smith, i cili luan rolin e babait të Serena dhe Venus Williams, Richard Williams, ishte i nominuar për aktorin më të mirë, çmim të cilin edhe e fitoi.

Për një listë të plotë të fituesve të 94-të të çmimeve Oscar, klikoni këtu.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika