Bibla më e vjetër hebraike, pothuajse e plotë, shitet për 38.1 milionë dollarë

Bibla hebraike më e vjetër, pothuajse e plotë, u shit në “Sotheby’s” për 38.1 milionë dollarë të mërkurën, një nga çmimet më të larta për një libër ose dokument historik të shitur ndonjëherë në ankand.

Vëllimi i njohur si “Codex Sassoon”, përfshin të 24 librat e Biblës Hebraike, minus rreth tetë fletë, duke përfshirë 10 kapitujt e parë të Zanafillës. Studiuesit e kanë datuar atë në fund të shekullit të nëntë ose në fillim të shekullit të 10-të, duke e bërë atë Biblën më të vjetër hebraike pothuajse të plotë të njohur që ekziston. Që nga viti 1989, ajo është në pronësi të financierit dhe koleksionistit zviceran Jacqui Safra dhe është parë nga pak studiues.

Spekulimet ishin përhapur për muaj të tërë se kush mund të kishte dëshirën dhe njëherit, xhepat për të blerë Biblën, e cila mbante një vlerësim prej 30 deri në 50 milionë dollarë.

Menjëherë pas ankandit, Sotheby’s njoftoi se blerësi ishte “Miqtë Amerikanë të ANU” – Muzeu i Popullit Hebre në Tel Aviv dhe u mundësua nga një donacion nga Alfred H. Moses, një ish-ambasador në Rumani, dhe familja e tij. Codex Sassoon do t’i dhurohet muzeut dhe do të jetë pjesë e ekspozitës kryesore.

“Bibla hebraike është më me ndikim në histori dhe përbën themelin e qytetërimit perëndimor,” tha Moses në një deklaratë. “Gëzohem kur e di se i përket popullit hebre. Ishte misioni im, duke kuptuar rëndësinë historike të Codex Sassoon, të shihja se ai banon në një vend me akses global për të gjithë njerëzit.”

Etiketa e çmimit prej 38.1 milionë dollarësh, duke përfshirë tarifat e blerësit, mund të duket si një humbje relativisht e vogël, në krahasim me çmimet stratosferike të arritura rregullisht në ankandet e artit të profilit të lartë. Por shifra të tilla arrihen rrallë për libra dhe dokumente historike.

Për vite me radhë, çmimi i lartë në ankand mbahej nga Codex Leicester, një dorëshkrim i Leonardo da Vinçit i blerë nga Bill Gates në 1994, për 30.8 milionë dollarë. Më pas, në nëntor 2021 erdhi një standard i ri, plot 43.2 milionë dollarët e paguara nga investitori Ken Griffin për shtypjen e parë të Kushtetutës së SHBA-së.

Codex Sassoon ishte shitur për herë të fundit në ankand në vitin 1989, për 3.19 milionë dollarë (gati 8 milionë dollarë në dollarët e sotëm) një tregtari që më pas ia shiti Safras për një çmim të panjohur, transmeton NYT.

Edhe në kohën e tij, libri ishte një objekt i shtrenjtë, që kërkonte lëkurat e më shumë se 100 kafshëve për të krijuar rreth 400 gjethet e tij pergamene. Teksti u shkrua nga një shkrues i vetëm.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika