Bislimi: Opozita po u thotë ndërkombëtarëve, “Nëse na ktheni në pushtet, ne e themelojmë Asociacionin”

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, e ka akuzuar opozitën në Kosovë se po u kërkojnë ndërkombëtarëve kthimin në pushtet në këmbim të formimit të Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe

Besnik Bislimi, zëvendëskryeministër i Kosovës

Kritika të ashpra për përfaqësuesit e partive opozitare, ka pasur Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, sa i përket çështjes së Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe.

Bislimi për Tëvë1, tha se e kupton emisarin e BE-së Josep Borell kur e kërkon themelimin e Asociacionit, por nuk e kupton kur këtë gjë e kërkojnë përfaqësuesit e opozitës.

Zëvendëskryeministri i Kosovës, deklaroi opozita përveç presionit që po i bën Qeverisë së Kosovës, po ashtu sipas tij po u thotë ndërkombëtarëve se nëse i kthejnë ata përsëri në pushtet, do ta themelojnë Asociacionin.

Kjo sipas tij është urrejtje ndaj vendit e dashuri për pushtetin.

“Unë e kuptoj kur Borrelli e bën këtë kërkesë për arsye se marrëveshjet janë nënshkruar në Bruksel, por se kuptoj kur presioni bëhet nga ata të cilët e kanë shkruar dhe s’e kanë zbatuar marrëveshjen. Marrëveshja është nënshkruar në 2013, që nga viti 2013 kanë pasur katër kryeministra të gjithë të cilët e kanë mbështetur aktivisht Asociacionin. Thaçi, Mustafa, Haradinaj dhe Hoti. Asnjëri nuk e ka zbatuar. Tash të njëjtit jo vetëm që bëjnë presion te ne, por edhe dalin ndërkombëtarisht ata që kanë mundësi të dalin, e thonë që nëse na ktheni neve në pushtet ne e bëjmë Asociacionin”, tha ai në “Ditari” në Tëvë 1.

Ndërkaq, për planin franko-gjerman, Bislimi tha se Kosova i ka dërguar BE-së, pesë faqe me qëndrimet e tyre.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

Vetëvrasja e Sokol Halili, Policia tregon çfarë gjeti në vendngjarje

I dyshuari për vrasjen e 35-vjeçares shtatzënë ishte vetvrarë të premten, njoftoi Ministri i Brendshëm, Xhelal Sveçla. Raporti 24-orësh i Policisë së Kosovës ka dhënë...

Rrahja e të moshuarës, pritet vendimi i gjykatës për infermieret...

Nën masa të rrepta të sigurisë, e me pranga në duar, ish-infermieret e qendrës për të moshuar “Orenda”, kanë dalur para gjykatës. Pasditën e së...

Të fundit nga rubrika