BQK-ja e fiton rastin ndaj institucionit mikrofinanciar “IuteCredit” në Gjykatën Ndërkombëtare të Arbitrazhit

Guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti ka thënë se 'IuteCredit' do t'i paguaj të gjitha shpenzimet përfshi edhe avokatin si dhe pagesat e procedurave në rastin e arbitrazhit të këtyre dy institucioneve. BQK ka fituar rastin ndaj institucionit mikrofinanciar 'IuteCredit'

Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti

Banka Qendrore e Kosovës (BQK) ishte dërguar në gjykatën e Arbitrazhit nga institucioni mikrofinanciar “IuteCredit” pasi BQK ia kishte hequr licencën e operimit në fund të vitit 2019.

Për këtë fitore të Kosovës në Gjykatën Ndërkombëtare të Arbitrazhit, Portali Dukagjini ka kontaktuar edhe me Guvernatorin e BQK-së, Fehmi Mehmeti, ku ky i fundit ka thënë se Kosova ka marrë një konfirmim nga avokati se ka fituar rastin ndaj këtij institucioni mikrofinanciar që nuk iu kishte përmbajtur planit të biznesit, andaj kjo ishte edhe arsyeja pse BQK i kishte ndaluar punën në Kosovë.

“Ka aplikuar norma të interesit mund të themi me 500 për qind, 600 për qind, në raste të caktuara e që kjo ka qenë jashtë planeve të bizneseve që kanë marrë regjistrim. Kjo ka qenë arsyeja kryesore që ne ia kemi heq regjistrimin”, ka thënë Guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti për Portalin Dukagjini.

Sipas tij, Kosova nuk do të ketë asnjë shpenzim, asnjë kosto përfshirë këtu edhe shpenzimet e avokatit, të gjita ato do të paguhen nga pala humbëse, IuteCredit.

Mehmeti ka falënderuar ministren e Drejtësisë, Albulena Haxhiu për mbështetjen që ia ka dhënë BQK-së në këtë proces.

Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Gruaja që u keqtrajtua tash është në gjendje të mirë

Zhaneta Nura, vajza e gruas e cila u maltretua fizikisht dhe psiqikisht nga një infermiere, tash është mirë dhe është qetësuar. Nura këtë e tha...

Vrasja në QKUK: Gruaja e vrarë ishte shtatzënë, u qëllua...

Gruaja shtatzënë e cila ka humbur jetën, është qëlluar me armë zjarri nga një person i cili dyshohet se është burri i saj. Kështu...

Të fundit nga rubrika