Cristiano Ronaldo dhe e vërteta e tij për transferimin e radhës

Sulmuesi i Manchester United, Cristiano Ronaldo ‘do të largohet nga klubi i tij’, pasi dëshira e tij për të luajtur në Ligën e Kampionëve nuk mungon. Ndërsa, se ku mund të shkonte ai kanë parashikuar disa gazetarë të sportit

Cristiano Ronaldo

Sulmuesi i Manchester United, Cristiano Ronaldo, ka thënë se së shpejti do të zbulojë “të vërtetën” për të ardhmen e tij pasi lexoi kaq shumë “gënjeshtra” këtë verë.

Edhe pse portugezi dëshiron të largohet nga United, menaxheri i ri Erik ten Hag ka thënë se ai “nuk është në shitje”.

Por, tani mendohet se United mund ta lërë 37-vjeçarin të largohet para mbylljes së afatit kalimtar më 1 shtator.

“Ata do të dinë të vërtetën, brenda dy javësh”, ka thënë Ronaldo në Instagram.

Ai ka pëlqyer një postim në një llogari tifozësh që i referohej një raportimi se trajneri i Atletico Madrid, Diego Simeone ishte i interesuar për nënshkrimin e tij.

Por në një përgjigje të postimit, ish-sulmuesi i Real Madrid ka shtuar se “Mediat po thonë gënjeshtra, raporton BBC, transmeton Dukagjini.

Cristiano Ronaldo

“Cristiano Ronaldo nuk ka një destinacion të qartë për transferim në klubet tjera, pasi ai konsideron të ardhmen e tij në Manchester United”

Kështu, kanë menduar gazetarët e sportit, Julien Laurens, Guillem Balague dhe Raphael Honigstein, të cilët po ashtu, kanë konsideruar se Ronaldo nuk e ka bërë të fshehtë se ai dëshiron të largohet nga Old Trafford vetëm për të luajtur në Ligën e Kampionëve.

United, pasi ka shprehur shqetësimin se si disponimi i sulmuesit 37-vjeçar po ndikon në moralin në kamp, ​​janë gati ta lënë atë të shkojë.

Dhe Balague ka thënë për BBC se “ka një mori arsyesh që ai nuk duhet të jetë në United”.

Ronaldo, i cili u kthye në Old Trafford për një periudhë të dytë në gusht 2021, nuk u pajtua me stilin e lojës që menaxheri i përkohshëm Ralf Rangnick u përpoq të zbatonte pasi zëvendësoi Ole Gunnar Solskjaer të shkarkuar në fillim të dhjetorit.

Ai nuk duket më i lumtur që nga ardhja e shefit të ri Erik ten Hag.

Cristiano Ronaldo dhe trajneri i Man Utd Erik ten Hag

Balague ka thënë se do të ishte “magjepsur” të dëgjonte se çfarë kishte për të thënë Ralf Rangnick për situatën derisa ai ishte në krye të klubit.

“Unë mendoj se Rangnick kishte sugjeruar që të hiqej qafe atë dhe nëse është kështu, United nuk duhet të befasohet ai mori hapin e parë”, ka thënë ai.

Sipas tij, që Ronaldo dëshiron të largohet është e qartë, por për shkak se United është reagues ose jo mjaftueshëm i guximshëm, ata ndoshta janë kapur pak nga ajo që Ronaldo dëshiron të bëjë.

Ai dëshiron të luajë deri në moshën 41-vjeçare, ka thënë Balague, i cili shtoi se dikush duhet t’i thotë se “lypësit nuk mund të jenë zgjedhës”.

“Ai nuk mund të zgjedhë se ku të shkojë tani, por askush nuk mund të flasë me të ashtu. Diego Simeone e dëshiron atë në Atletico, por nuk ka hapësirë ​​për të dhe tifozët nuk e duan atë”, ka deklaruar ai.

Ronaldo është lojtari më i paguar në Premier League dhe paga e tij e bën atë jashtë mundësive të shumë klubeve.

Cristiano Ronaldo

Laurens pyeti pse një lojtar që ishte një legjendë në Real Madrid, duke u bërë golashënuesi i tyre më i mirë i të gjitha kohërave me 451 gola në 438 paraqitje, do të dëshironte të shkonte te rivalët e qytetit Atletico.

“Më duket e habitshme, vetëm për të shënuar disa gola të tjerë në Ligën e Kampionëve? Unë do të luftoja me këtë, nuk mund ta bëj kokën rreth kësaj,” ka thënë Laurens

Ndërsa, Honigstein ka thënë se nënshkrimi i Ronaldos e vendos një klub “në hartë” pavarësisht nga mosha e tij apo fatura e pagave.

Por, sipas tij Ronaldos i pëlqen të jetë ylli gjë që duket gjithnjë e më e pamundur te United, duke pasur parasysh se mbetet e paqartë se si përshtatet ai në sistemin e Ten Hag.

Ndërkaq, Ronaldo mund të lejohet të largohet nga Manchester United këtë muaj nëse Erik ten Hag vendos se largimi i tij do të ishte më i mirë për klubin.

Pozicioni i United nuk ka ndryshuar dhe Ronaldo nuk është në shitje. Ai ka ende një vjet që i ka mbetur në kontratën e tij dhe United ka mundësi ta zgjasë atë edhe për 12 muaj të tjerë.

Cristiano Ronaldo

Sky Sports News ka raportuar të hënën se Atletico Madrid dhe Chelsea ishin ende dy destinacione të mundshme për Ronaldon nëse United ndryshon qëndrimin e tij dhe e lë të largohet.

Megjithatë, të dyja klubet ende nuk janë të bindura nëse duhet të nënshkruajnë për Ronaldon apo jo.

Ronaldo ishte golashënuesi më i mirë i United sezonin e kaluar me 24 gola në të gjitha garat, por humbi turneun e tyre parasezonal në Tajlandë dhe Australi.

Pasi u zëvendësua në pjesën e parë të miqësores së fundit të United kundër Rayo Vallecano, Ronaldo dhe disa lojtarë u larguan herët nga loja, gjë që Ten Hag ka thënë se ishte “e papranueshme”.

Cristiano Ronaldo ‘dëshiron të largohet nga Man United’

Shija e redaktorit

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

“Varfanjaku i Zotit”, botuar nga “Dukagjini” fitoi çmimin për përkthimin...

Libri “Varfanjaku i Zotit” i botuar nga shtëpia botuese "Dukagjini" ka fituar çmimin për përkthimin më të mirë të vitit 2022 në Panairin e...

Albina Kelmendi së shpejti me projekte të reja

Këngëtarja shumë e dashur për publikun Albina Kelmendi, me një zë dhe talent të jashtëzakonshëm, ka folur për projektet që është duke i realizuar. Në...

Më të lexuarat

Lirohen nga paraburgimi tri infermieret e dyshuara për sulmin ndaj...

Gjykata Supreme e Kosovës ka liruar nga paraburgimi tri infermieret me inicialet A. P.,  A.R., si dhe R. (A.) K., në rastin e sulmit...

Përfundon seanca ndaj infermiereve, prokuroria kërkon paraburgimin e tyre (VIDEO)

Ka përfunduar seanca gjyqësore për caktimin e masës së sigurisë ndaj tri infermiereve të cilat dyshohen se e kanë keqtrajtuar një grua në Qendrën...

Ibrahim Tatlises pas aksidentit këndon këngë popullore në spital

Këngëtari i njohur turk, Ibrahim Tatlises, i cili mbeti i bllokuar në automjet si pasojë e një aksidenti trafiku në Bodrum Yalikavak në Turqi,...

Të fundit nga rubrika