Deliu: Çmimet e larta po e rrezikojnë mbijetesën e familjeve të varfra, s’ka mirëqenie, s’ka siguri

S’ka ulje të çmimeve, s’ka paga, s’ka mirëqenie, s’ka siguri, ka thënë deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Blerta Deliu, teksa ka folur për rritjen e çmimeve

Deputetja e PDK-së, Blerta Deliu-Kodra

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Blerta Deliu, ka thënë se trefishimi i çmimeve në të gjitha artikujt ka rrezikuar mbijetesën e familjeve të varfra.

Sipas saj, çmimet e larta po varfërojnë shtresën e mesme, po e përkeqësojnë kualitetin e jetesës dhe po i rrezikojnë pensionistët.

Me anë të një postimi në Facebook, Deliu ka kritikuar Qeverinë e Kosovës për “bllokimin” e 700 milionë eurove.

“S’ka ulje të çmimeve, s’ka paga, s’ka mirëqenie, s’ka siguri. Në mungesë të vizionit dhe masave të parakohshme për të luftuar inflacionin dhe ngritjen e çmimeve, Qeveria e Kosovës mban mbi 700 milionë euro të bllokuara, nuk i rrit pagat e sektorit publik dhe nuk e ndihmon sektorin privat”, shkroi ajo.

Siç thotë Deliu, Qeveria nuk është duke i rritur pagat në sektorin publik e as nuk po e ndihmon sektorin privat, gjë që sipas saj, po e shkakton dhe migrimin e popullsisë.

“Mungesa e parashikueshmërisë, mungesa e jetësimit të premtimeve populiste, qytetarëve të Kosovës po ua then murin e izolimit, mjerimit dhe të varfërisë përmes migrimit legal dhe ilegal. Në ditët që na presin ne duhet të bashkohemi, të jemi afër qytetarëve, afër halleve të tyre në betejën për të përballuar krizën e ngritjeve të çmimeve”, shtoi ajo.

Sipas Agjencisë së Statistikave të Kosovës, në vitin 2022 vendi kishte normë mesatare të inflacionit për 12 për qind, kurse Banka Qendrore parasheh që inflacioni të pësojë rënie në vitin 2023.

Vazhdon rritja e çmimeve, pos vezëve shtrenjtohet edhe mishi e qumështi

Shija e redaktorit

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Arti dhe kultura janë letërnjoftim nacional

Selman Jusufi, i cili ka studiuar Artin dramatik në Universitetin e Prishtinës, nga viti 1973 deri më 1985, ka qenë i angazhuar në Teatrin...

Më të lexuarat

Studentet thonë se në orët e vona në dhomë ka...

Kjo qendër u jep mundësinë mijëra studentëve që studiojnë në Universitetin e Prishtinës të jenë banorë të përkohshëm në këto 8 konvikte që menaxhohen...

Kush ishte Nysret Cena, 48-vjeçari që u vra në Kaçanik?

Personi që ka mbetur i vrarë në mbrëmjen e së hënës në Kaçanik mësohet se është Nysret Cena. Nysret Cena ishte pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare...

Lajçak ‘befason” thotë se me Kurtin kanë rënë dakord që...

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak, ka njoftuar nëpërmjet rrjetit të tij social se është në Kosovë, për të...

Të fundit nga rubrika