Drejtori i Përgjithshëm i Apple, Tim Cook, do të ketë 40% ulje të pagave këtë vit

Prodhuesi i iPhone thotë se shefi ekzekutiv kërkoi reduktim pas një rënie në mbështetjen e aksionerëve të strukturës së çmimeve të kapitalit

Pasuria e Tim Cook është rritur me shpejtësi vitet e fundit pasi aksionet e Apple janë rritur më lart © Peter DaSilva/Reuters

Shefi ekzekutiv i Apple, Tim Cook do të shohë që paketa e tij vjetore e pagave të ulet me më shumë se 40% këtë vit.

Gjigandi i teknologjisë thotë se Cook kërkoi shkurtimin pas kritikave nga aksionarët.

Komiteti i kompensimit i Apple i dha atij një “kompensim të synuar” total prej 49 milion dollarë (45.1 milion £) për vitin 2023.

Vitin e kaluar, aksionet e prodhuesit të iPhone ranë ndjeshëm përballë çështjeve të zinxhirit të furnizimit dhe një ngadalësimi ekonomik global.

“Komiteti i Kompensimit balancoi reagimet e aksionarëve, performancën e jashtëzakonshme të Apple dhe një rekomandim nga z. Cook për të rregulluar kompensimin e tij në dritën e reagimeve të marra,” tha Apple në një dosje me një mbikëqyrës financiar amerikan.

Ky veprim do të shohë pagën bazë vjetore të z. Cook të pandryshuar në 3 milion dollarë, si dhe një bonus deri në 6 milion dollarë.

Dallimi më i madh në paketën e tij të pagave është se si do t’i jepen aksionet në firmë.

Në vitin 2022, kompania i dha atij 75 milionë dollarë aksione, gjysma e të cilave bazoheshin në performancën e mirë të Apple në tregun e aksioneve.

Për këtë vit objektivi i tij i çmimit të aksioneve është ulur në 40 milionë dollarë, me tre të katërtat e kësaj të varur nga performanca e aksioneve.

Objektivi për kompensimin e zotit Cook për vitin 2022 ishte 84 milionë dollarë, megjithëse paga totale e tij aktuale për vitin e kaluar ishte 99.4 milionë dollarë. Kjo shifër përfshinte 630,600 dollarë në kostot e sigurisë personale dhe 712,500 dollarë për përdorimin e tij të një avioni privat.

Vitin e kaluar aksionerët e Apple u nxitën nga një grup udhëheqës këshillues investitorësh që të votonin kundër paketës së pagave të zotit Cook.

Në një letër drejtuar investitorëve, Shërbimet Institucionale të Aksionarëve (ISS) tha se ka “shqetësime të rëndësishme” mbi “dizajnin dhe madhësinë” e paketës.

ISS tha se paga e zotit Cook ishte 1,447 herë më shumë se paga e një punonjësi mesatar të Apple.

Cook u bë shefi ekzekutiv i Apple në gusht 2011, vetëm disa javë para vdekjes së bashkëthemeluesit Steve Jobs.

Nën udhëheqjen e zotit Cook, Apple u bë kompania e parë që arriti një vlerësim të tregut të aksioneve prej 3 trilion dollarësh përpara se të binte në rreth 2.1 trilion dollarë gjatë një viti të trazuar për industrinë e teknologjisë.

Bllokimi i Covid në fabrikat në Kinë , vonesat e zinxhirit të furnizimit dhe një ngadalësim ekonomik global kanë ndihmuar në uljen e çmimit të aksioneve të Apple me më shumë se 20% gjatë vitit të kaluar.

Pasuria personale e 62-vjeçarit është rreth 1.7 miliardë dollarë, sipas revistës Forbes. Cook është zotuar të japë të gjithë pasurinë e tij gjatë jetës së tij.

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

“Takimi sekret” Kosovë-Serbi në Zvicër, u mbajt një javë pas...

Përfaqësuesit kosovarë dhe ata serbë kanë zhvilluar “takime sekrete” në Zvicër, lidhur me situatën mes të dyja vendeve. Kështu ka raportuar ditë më parë mediumi...

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Të fundit nga rubrika