Dreshaj i AAK-së: Mashtrim i paskrupullt i Qeverisë, u shkel edhe një herë vendimi i Kushtetueses për skemat pensionale

"Mashtrimi vazhdon, kushtetuesja e pafuqishme! Sapo u shkel edhe një herë vendimi i Gjykatës Kushtetuese për Projektligjin  për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit nr. 04/L-131 për Skemat pensionale të financuara nga shteti. Logjika autoritare, kundër kushtetuese dhe diskriminuese ndaj kategorisë më të ndejshme të kësaj shoqërie, të pensionuarve u goditën edhe një herë pas shpine nga kjo qeveri"

Shemsedin Dreshaj, deputet i AAK-së

Prokjetligji për skemat penisonale ka kaluar gjatë ditës së enjte në Kuvend dhe për këtë ka reaguar deputeti i AAK-së, Shemsedin Dreshaj, duke thënë se “është shkelur edhe një herë vendimi i Gjykatës Kushtetuese”.

Sipas tij,  Qeveria Kurti e “vërteton edhe një herë mashtrimin e paskrupullt”.

“Mashtrimi vazhdon, kushtetuesja e pafuqishme! Sapo u shkel edhe një herë vendimi i Gjykatës Kushtetuese për Projektligjin  për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit nr. 04/L-131 për Skemat pensionale të financuara nga shteti. Logjika autoritare, kundër kushtetuese dhe diskriminuese ndaj kategorisë më të ndejshme të kësaj shoqërie, të pensionuarve u goditën edhe një herë pas shpine nga kjo qeveri. Kjo qeveri vërteton edhe një herë mashtrimin e paskrupullt. Mos miratimi i amendamenteve të propozuara nga unë si deputetë i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës tregon se qeveria nuk pranon mendim edhe atëherë kur ka një opinion obligues nga gjykata kushtetuese. Këto amandamente u votuan kundër nga pushteti!”, ka shkruar Dreshaj.

 

Shija e redaktorit

111 vjet që nga shpallja e pavarësisë së Shqipërisë

Sot 111 vjet më parë në Vlorë, përfaqësues të Vilajeteve shqiptare e shpallën pavarësinë e shtetit shqiptar. Kuvendi Kombëtar i Vlorës mbledhjen e tij të...

Presidentja Osmani udhëton për në Tiranë, merr pjesë në Samitin...

Presidentja e Kosovës, me ftesë të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, ka udhëtuar për në Tiranë ku do të marrë pjesë në Samitin III...

“Revolta shqiptare ndaj osmanëve”, botimi i “The Spectator” më 1880...

Në një artikull të publikuar në revistën britanike, “The Spectator”, më 15 maj 1880, rrëfehet historia e një revolte shqiptare dhe shfaq vështirësinë që...

Të fundit nga rubrika