“Dukagjini” nis shpërndarjen e librave falas për komunitetin boshnjak dhe turk

Sot ka filluar shpërndarja e librave falas për komunitetin boshnjak dhe turk nga shtëpia botuese, "Dukagjini" pasi të mërkurën u arrit marrëveshja për shpërndarjen e librave falas për komunitetin boshnjak, ndërkaq të enjten një marrëveshje e ngjashme u bë edhe për komunitetin turk në Kosovë

Shtëpia Botuese, “Dukagjini” sot ka filluar me shpërndarjen e librave falas për komunitetin boshnjak dhe turk.

Të mërkurën u arrit marrëveshja për shpërndarjen e librave falas për komunitetin boshnjak, ndërkaq të enjten një marrëveshje e ngjashme u bë edhe për komunitetin turk në Kosovë.

Ata u shprehën falënderues dhe mirënjohës ndaj “Dukagjinit”, duke thënë që ky është kontribut i madh në arsimimin e komunitetit turk dhe boshnjak.

Shtëpia botuese “Dukagjini” nënshkroi këtë marrëveshje me Erol Kala, përfaqësues i shoqatës “Turkish Teachers Society of Kosovo” në Republikën e Kosovës, me mbështetjen edhe të deputetit Z. Enis Kervan.

“Jua rikujtojmë se nxënësit e këtyre komuniteteve nga e hëna do të kenë në bankat e tyre librat me të cilët do të shërbehen për të nxënë dije të reja. Shtëpia botuese “Dukagjini” çdoherë është treguar e gatshme dhe vullnetplot për mbështetjen e institucioneve dhe të gjitha komuniteteve në Kosovë”, thuhet në reagiimin e Shtëpisë Botuese Dukagjini.

Ndërkohë, përfaqësuesi i shoqatës “Turkish Teachers Society of Kosovo” në Republikën e Kosovës, Erol Kala, u shpreh shumë i lumtur për iniciativën e marrë nga Dukagjini.

Ndërsa, për nxënësit e komunitetit boshnjak u nënshkrua të mërkurën me deputeten Duda Balje.

Shija e redaktorit

Rama: Mirëmengjes me përulje e nderim për Afrim Bunjakun

“MIRËMËNGJES me përuljen me nderim për efektivin e Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku, i cili dha jetën në krye të detyrë”. Kështu ka shkruar kryeministri  Shqipërisë...

Tragjedia e 24 shtatorit, sulmi terrorist dhe vrasja e policit...

Këtë të hënë, më 25 shtator, u vendos të shpallet ditë zie shtetërore, derisa i gjithë vendi u trondit nga një sulm terrorist. Tragjedia vazhdoi...

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Të fundit nga rubrika