Dy të vdekur dhe 783 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë sipas të dhënave të IKSHPK-së ka njoftuar se brenda 24 orëve të fundit në Kosovë dy persona kanë vdekur dhe 783 raste kanë rezultuar pozitiv me COVID-19

Foto ilsutrim

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave të IKSHPK-së të mërkurën e 17 gushtit ka njoftuar se brenda 24 orëve të fundit dy persona kanë vdekur.

Ndërsa, gjatë 24-orëve të fundit nga dy mijë e 473 testime, 783 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me COVID-19.

Numri i të shëruarve është 952, ndërsa numri i rasteve aktive me coronavirus është pesë mijë e 561.

Statistikat e Ministrisë së Shëndetësisë për gjendjen aktuale me COVID-19 në Kosovë

Ndërkaq, 80 qytetarë janë vaksinuar brenda 24 orëve të fundit. Me dozën e parë të vaksinës janë vaksinuar 904 mijë e 48 qytetarë, me dozën e dytë janë vaksinuar 824 mijë e 272 të tjerë, me dozën e tretë janë vaksinuar 104 mijë e 861 të tjerë dhe me dozën e katërt janë vaksinuar 1 mijë e 638 të tjerë.

Foto ilustrim

Ministria e Shëndetësisë u ka bërë thirrje qytetarëve që të vaksinohen ngase ditëve të fundit është shënuar rritje e rasteve të reja me COVID-19, dhe vaksinimi sipas MSH-së, është dëshmuar të jetë mënyra më e mirë dhe më efikase për të parandaluar infeksionin nga COVID-19, format e rënda të sëmundjes dhe vdekjet nga COVID-19.

Të martën e 16 gushtit janë regjistruar 413 raste të reja me COVID-19, ndërsa që nga e shtunja nuk ishte raportuar për ndonjë të vdekur shkak i coronavirusit.

Shija e redaktorit

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Ndryshimi që erdhi nga protestat e studentëve këmishëbardhë të UP-së

“Liria mund të të mos bëjë të lumtur, por të bën njeri”. Këtë thënie e kujton Driton Lajçi, Nënkryetar i Unionit të Pavarur të Studentëve...

Më të lexuarat

Ymeri: Kurti është një hap para dialogut dhe marrëveshjeve me...

“Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është është një hap para në dakordim të dialogut dhe marrëveshjeve  me Serbinë”. Kështu, ka deklaruar analisti politik, Visar Ymeri,...

Maqedonia nuk i njeh letërnjoftimet serbe të institucioneve paralele

“Kjo nuk ka qenë temë diskutimi fare…” Kjo ishte përgjigjja e ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në pyetjen nëse serbët mund ta kalojnë...

Dhunohet 13-vjeçarja, viktima është 8 muajshe shtatëzënë

“Jam frigu tha prej meje, dëmëthënë prej prindit. Jam frigu me tregu, kom mendu se hajt kurgjo nuk është”. Kështu nis rrëfimi i një ngjarjeje...

Të fundit nga rubrika