Dy ushtarakë të FSK-së marrin pjesë në gara të ShBA-së

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, ka njoftuar se dy ushtarakë të Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK) po marrin pjesë në garën "Best Warrior 2023", që është duke u zhvilluar në shtetin e Iowa

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, ka njoftuar se dy ushtarakë të Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK) po marrin pjesë në garën “Best Warrior 2023”, që është duke u zhvilluar në shtetin e Iowa.

Në këtë garë, ushatarakët e FSK-së testojnë njohuritë e tyre në disa disiplina, duke përfshirë lëvizjet taktike luftarake, ngjyrosjen dhe kamuflimin, operacionet e MKAB-së, radioperacionet, kalimin në fushat e minuara.

“U urojmë suksese në këtë fundjavë që pritet të jetë sfiduese për ta në aspektin fizik dhe mental”, ka shkruar Mehaj.

“Falenderojmë Gardën Kombëtare të Iowas, për partneritetin e shkëlqyer, bashkëpunimin e vazhdueshëm, në avancimin profesional të ushtarkëve tanë dhe shkëmbimin e përvojave”, ka thënë tutje ai.

Shija e redaktorit

Parada e Çlirimit, FSK e Policia parakalojnë në Prishtinë

Pasardhëse e UÇK-së, e ushtria e shtetit të pavarur të Kosovës nuk kishte si të niste sot parakalimin në 25 vjetorin e çlirimit pos...

Ditët e para të çlirimit, rrëfim nga ish-zyrtari për informim...

Për ditë me radhë në territorin e Maqedonisë, ushtarët e NATO-s stërviteshin për përballjen me forcat serbe në Kosovë. Më 10 qershor në Kumanovë, Serbia...

Botim i ri edukativ – “Shprehi të mira, fëmijë të...

Në kuadër të lëndës me zgjedhje “Edukimi për shëndetin”, klasat e dyta, nga viti shkollor 2024/25, do të kenë në bankat shkollore librin "Shprehi...

Të fundit nga rubrika