Erdogan ka ftuar Elon Musk për të ndërtuar fabrikë “Tesla” në Turqi

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka bërë një ftesë të hapur për CEO-n e Tesla, Elon Musk, për të ndërtuar një fabrikë të kompanisë Tesla në Turqi. Ky njoftim u bë gjatë vizitës së Erdoganit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ku ka marrë pjesë në sesionin e 78-të të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së

Erdogan dhe Musk.

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka bërë një kërkesë të hapur ndaj CEO të kompanisë Tesla, Elon Musk, për të ndërtuar një fabrikë të kompanisë Tesla në Turqi. Ky njoftim është bërë përmes Drejtorisë së komunikimit të qeverisë turke.

Erdogan citoi Musk-in duke theksuar se shumë furnizues turq tashmë janë të përfshirë në bashkëpunim me Tesla-n dhe se Turqia është nënkandidatja më e rëndësishme për vendndodhjen e fabrikës së re të Tesla-s në të ardhmen.

Deri më tani, kompania Tesla nuk ka reaguar zyrtarisht në lidhje me kërkesën e Erdoganit për të ndërtuar një fabrikë në Turqi, raporton Reuters.

Biseda mes Erdoganit dhe Musk është zhvilluar gjatë një takimi të tyre në Shtëpinë Turke, një qendër diplomatike pranë Kombeve të Bashkuara në Nju Jork, siç është raportuar nga agjencia shtetërore e lajmeve e Turqisë, Anadolu.

Erdogan ndodhet në SHBA për të marrë pjesë në sesionin e 78-të të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së.

Erdogan ka thënë gjithashtu gjatë takimit se Turqia ishte e hapur për bashkëpunim në inteligjencën artificiale dhe Starlink, sipërmarrjen e internetit satelitore të SpaceX të Musk, tha drejtoria e komunikimit.

Ai ka cituar Musk të thoshte se “SpaceX dëshironte të punonte me autoritetet turke për të marrë licencën e nevojshme për të ofruar shërbime satelitore Starlink në Turqi”.

Erdogan po qëndron në Shtetet e Bashkuara të Amerikës për të marrë pjesë në sesionin e 78-të të Asamblesë së Përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB).

Gjatë vizitës së tij në SHBA, Erdogan ka shprehur dëshirën për thellimin e bashkëpunimit në fushën e teknologjisë dhe komunikacionit. Ai ka theksuar se Turqia është e hapur për bashkëpunim në fushën e inteligjencës artificiale dhe po ndërmerr hapa për të forcuar bashkëpunimin në këtë sektor me kompani të njohura si “SpaceX” e Elon Musk.

Ky takim i ndërmjetësuar në SHBA ka theksuar vullnetin e Turqisë për të eksploruar mundësitë e bashkëpunimit në teknologji dhe telekomunikacion, duke treguar një hapje të vendosur për të përdorur teknologjinë e avancuar për të përmirësuar infrastrukturën dhe shërbimet teknologjike në vend.

Erdogan ka bërë një ftesë të veçantë Muskut për të marrë pjesë në festivalin turk të hapësirës ajrore dhe teknologjisë, të njohur si “Teknofest”, që do të mbahet në Izmir në fund të shtatorit. Musk ka pranuar me kënaqësi këtë ftesë, duke treguar interesin e tij për t’i ndjekur zhvillimet e teknologjisë në Turqi.

Përveç kësaj, Musk ka takim të planifikuar edhe me kryeministrin izraelit, Benjamin Netanyahu, në Kaliforni. Bisedimet e tyre do të përqendrohen në teknologjinë e inteligjencës artificiale, ka treguar Musk. Kjo tregon vullnetin për bashkëpunim të thellë në fusha teknologjike të avancuara.

Në të njëjtën kohë, Tesla ka shprehur interes për ndërtimin e një fabrike në Indi që do të prodhojë automjete elektrike me kosto më të ulët.

Tesla aktualisht ka disa fabrika në vendet tjera dhe po ndërtuar edhe një në Meksikë. Musk ka thënë se ka plane për zgjatje të ndërtesave të prodhimit edhe më tej.

Gjithashtu, Musk ka theksuar angazhimin e tij në projektin Starlink të SpaceX, që synon të ofrojë internet satelitor në nivel global. Ky projekt ka potencial të madh për ndryshimin e mënyrës se si njerëzit përdorin internetin në zonat rurale dhe të largëta.

Shija e redaktorit

Rama: Mirëmengjes me përulje e nderim për Afrim Bunjakun

“MIRËMËNGJES me përuljen me nderim për efektivin e Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku, i cili dha jetën në krye të detyrë”. Kështu ka shkruar kryeministri  Shqipërisë...

Tragjedia e 24 shtatorit, sulmi terrorist dhe vrasja e policit...

Këtë të hënë, më 25 shtator, u vendos të shpallet ditë zie shtetërore, derisa i gjithë vendi u trondit nga një sulm terrorist. Tragjedia vazhdoi...

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Të fundit nga rubrika