“Është jashtë rregullave fetare”, të akuzuarit për sulm ndaj gazetarit Valon Syla nuk i binden Gjykatës të ngrihen në këmbë

Në Gjykatën Themelore në Prishtinë është duke u zhvilluar seanca fillestare ndaj të akuzuarve Lum Dervishi, Kenan Hasani dhe Okan Hasani. Ata janë akuzuar për sulmin ndaj gazetarit Valon Syla

“Është jashtë rregullave fetare”, të akuzuarit për sulm ndaj gazetarit Valon Syla nuk i binden gjykatës të ngritën në këmbë

Në Gjykatën Themelore në Prishtinë është duke u mbajtur seanca fillestare ndaj të akuzuarve Lum Dervishi, Kenan Hasani dhe Okan Hasani, të cilën akuzohen për sulm ndaj gazetarit Valon Syla.

Gjatë leximit të aktakuzës nga prokurorja speciale, Fikrije Fejzullahu, të akuzuarit nuk u ngritën në këmbë.

Kurse, kur u pyetën se përse nuk u ngritën në këmbë nga gjykatësja Violeta Namani, ata pretenduan se është “jashtë rregullave fetare”, shkruan “Betimi për Drejtësi”.

Më pas, gjykatësja ka theksuar se nuk e sheh të domosdoshme që të akuzuarit të ngrihen në këmbë dhe se të njëjtit do të ngrihen kur t’u lexohet aktakuza.

E gjithë kjo ndodhi pasi prokurorja speciale kërkoi që të konstatohet nga gjykatësja Violeta Namani se cilat janë arsyet e mosrespektimit të rregullave procedurale.

Gjykimi po vazhdon me deklarimin e të akuzuarve lidhur me akuzën.

Shija e redaktorit

Presidentja Osmani nderohet me Çmimin e Evropës nga Fondacioni Pan-Europian

Fondacioni Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi i ka ndarë Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, çmimin e ‘Evropës’, për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...

Nis ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...

Ka filluar ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Sot diplomojnë 445 kadetë të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Republikës së Kosovës,...

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Të fundit nga rubrika